Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego: z fotografii Eugeniusza Lokajskiego bije nadzieja i humanizm
2021-08-06, 09:08 | aktualizacja 2021-08-06, 12:08
– Fenomenem Eugeniusza Lokajskiego jako fotografa jest to, że on potrafił popatrzeć ludziom w twarze – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego wznowiło edycję albumu ze zdjęciami Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok". Wiele jego zdjęć stało się ikonicznych i kojarzymy Powstanie Warszawskie z jego zdjęciami.
Eugeniusz Lokajski przed wojną był wybitnym sportowcem, rekordzistą Polski w rzucie oszczepem i wicemistrzem świata w pięcioboju. Uczestniczył też w Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Obok sportu jego pasją była fotografia.
– Lokajski jest ciekawą postacią, ciekawym człowiekiem i chcemy nim zainteresować, bo to człowiek wielu talentów, m.in. był przedwojennym olimpijczykiem (...), ale był też świetnym fotografem amatorem – podkreślił Jan Ołdakowski. – Kiedy przyszło Powstanie Warszawskie, Lokajski był dowódcą plutonu w kompanii "Koszta", ale miał też aparat i dostał zgodę na to, żeby fotografować świat powstańczy – opowiadał Ołdakowski.
Posłuchaj
Fotografie inne niż wszystkie
– Fenomenem Lokajskiego jako fotografa jest to, że on potrafił popatrzeć ludziom w twarze. Na jego zdjęciach widzimy powstańców warszawskich, których twarze promienieją różnymi uczuciami. Promienieją jasnością, takim poczuciem, że walczą w słusznej sprawie – opisywał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że ta kolekcja powstańczych zdjęć "stawia na pierwszym planie człowieka jako takiego". – Z tej kolekcji bije nadzieja i humanizm – dodał.
- Powstanie Warszawskie. 6 sierpnia 1944. Harcerska Poczta Polowa – zwiastun radości
- Rzeź Woli - eksterminacja mieszkańców Warszawy
***
Tytuł audycji: "Letni salon Trójki"
Prowadził: Marcin Jagiełowicz
Gość: Jan Ołdakowski
Data emisji: 06.08.2021
Godzina emisji: 08.45
st