"Nie wierzę, że te 30 osób jest problemem dla bezpieczeństwa państwa". Kierwiński o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie wierzę, że te 30 osób jest problemem dla bezpieczeństwa państwa". Kierwiński o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Marcin KierwińskiFoto: PR

– Z jednej strony to ochrona granicy i niepozwolenie na nielegalne wkroczenie do Polski, a z drugiej strony nie wolno pozwalać na to, żeby tym ludziom koczującym na granicy nie można było dostarczyć jedzenia czy ciepłej herbaty – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.

Kilkudziesięcioosobowa grupa nielegalnych imigrantów od kilkunastu dni koczuje w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny na granicy polsko-białoruskiej. Osoby te znajdują się na terenie kontrolowanym przez stronę białoruską. Większość z nich to przybysze z Bliskiego Wschodu.

granica Polska Białoruś PAP 1200.jpg
Polska oferuje pomoc humanitarną imigrantom. MSZ wystosowało notę dyplomatyczną do Białorusi

– Oczywiste jest to, że Polska musi bronić swoich granic  powiedział Marcin Kierwiński. Przy okazji skrytykował działania polskiego rządu, mówiąc, że nasz kraj "w ostatnich latach robi to źle". Przyznał, że "wszelkie przekroczenia granicy mogą odbywać się tylko za pomocą przejść granicznych, gdzie każda osoba może złożyć stosowne dokumenty". – Z jednej strony to ochrona granicy i niepozwolenie na nielegalne wkroczenie do Polski, ale z drugiej strony nie wolno pozwalać na to, żeby tym ludziom koczującym na granicy nie można było dostarczyć jedzenia czy ciepłej herbaty – dodał polityk.


Posłuchaj

14:34
Marcin Kierwiński o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy (Letni Salon Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Nie wierzę w to, że te 30 osób jest problemem dla bezpieczeństwa państwa. Problemem jest to, w jaki sposób granica jest chroniona, a statystyki Eurostatu dotyczące nielegalnego przekraczania granicy pokazują, że jest chroniona przez polski rząd z roku na rok coraz gorzej – powiedział Kierwiński.

Najczęściej czytane

Skandaliczna wypowiedź

morawiecki frasyniuk 1200.jpg
Premier o wypowiedzi Frasyniuka: padły słowa, które muszą się spotkać z potępieniem

Poseł PO odniósł się również do wypowiedzi Władysława Frasyniuka, który na antenie jednej z telewizji obraził polskich żołnierzy. Polityk przyznał, że zna tę wypowiedź jedynie z mediów społecznościowych. – Jeżeli te słowa brzmią tak, jak zostały zaprezentowane w internecie, to są to słowa nieakceptowalne. Za to pan Władysław Frasyniuk powinien przeprosić polskich żołnierzy – podkreślił.

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Letni salon Trójki
Prowadził:  Bartłomiej Graczak
Gość: Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 23.08.2021
Godzina emisji: 08.45

st/kr

Polecane