Trójka|Trójkowa powtórka z historii
Marzec 1950
2010-11-29, 10:11 | aktualizacja 2010-11-29, 10:11
Marzec 1950 roku to w Polsce czas strachu połączonego z absurdem. Polacy potrafili jednak twórczo przeciwstawić się systemowi.
Posłuchaj
Powołano Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, które zajmowało się śledzeniem nawet działaczy partyjnych. Ministerstwu podlegały Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego potocznie zwane UB.
– Nawet w szkołach zdarzali się nauczyciele, którzy namawiali dzieci, by w trosce o ojczyznę, informowały UB o tym, co złego robią ich rodzice – przypomniał dziennikarz Andrzej Jankowski. Nikt w tych czasach nie śmiał upominać się o prawa człowieka.
7 marca 1950 roku Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą nakaz pracy. Zgodnie z nią każda osoba kończąca szkołę zawodową czy studia wyższe dostawała skierowanie do konkretnej pracy.
Jako objaw protestu zrodził się wtedy ruch młodzieżowy, który w Polsce przyjął nazwę bikiniarze. Ponieważ ich postawa lekkoduchów zaprzeczała stanowisku państwa, władza wypowiedziała bikiniarzom wojnę, a media nawoływały do ich lekceważenia przez młodzież pracującą.
Zapraszamy do obejrzenia Polskiej Kroniki Filmowej poświęconej bikiniarzom:
8 marca Związek Radziecki ogłosił, że dysponuje bombą atomową.
A co się działo na świecie? W Los Angeles odbyła się 22. ceremonia rozdania Oscarów. Największe wrażenie na członkach Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zrobił "Gubernator" w reżyserii Roberta Rossena, a Oskara za całokształt otrzymał Fred Astaire.
Aby wysłuchać całej audycji "Marzec 1950" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce powyżej.
Audycji "Trójkowa powtórka z historii" można słuchać w poniedziałki o 9.15. Zapraszamy.