Sierpień 1952

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sierpień 1952
Foto: fot. YouTube

Północną cześć Wielkiej Brytanii nawiedziła powódź, natomiast w Polsce wakacje przebiegały spokojnie.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

Północną cześć Wielkiej Brytanii nawiedziła powódź. W hrabstwie Devon w miejscowości Lynmouth ciągu 24 godzin spadło ponad 20 centymetrów deszczu, co spowodowało gigantyczny wzrost poziomu pobliskich rzek. Lynmouth zostało zmyte w powierzchni ziemi, a woda przyniosła za sobą tony skał i różnego rodzaju odpadów. Zginęło 12 osób, a 24 zostały uznane za zaginione.

Królowa Elżbieta II wysłała do mieszkańców Lynmouth telegram z wyrazami współczucia i słowami otuchy w tej trudnej chwili. Straty jakie przyniosła powódź oszacowano na około 5 milionów funtów. 

Spokojnie w kraju

Tymczasem w Polsce wakacje przebiegały bez zakłóceń. Dodatkowo należy zauważyć, że władza robiła wszystko, aby obywatel wierzył, że stoi ona na straży jego dobra. Starała się więc zapewnić niemal każdemu obywatelowi odpoczynek. Fundusz Wczasów Pracowniczych, działający w Polsce Ludowej od trzech lat i organizował wakacje dla klasy robotniczej. Oferta wypoczynku była bogata.

Władza nie zapomniała również o najmłodszych i to nie tylko z Polski, ale i innych państw socjalistycznych. W 1952 roku, na zorganizowany przez ministerstwo oświaty, międzynarodowy obóz pionierów, na Dolny Śląsk przyjechała młodzież Węgier, Korei, Bułgarii i Niemiec. Jak doskonale bawiła się młodzież, pokazywała telewizja.

 

W Gdyni odbyło się uroczyste powitanie ostatniej grupy polskich olimpijczyków wracających igrzysk w Helsinkach. W porcie zebrał się wielotysięczny tłum. Byli to nie tylko mieszkańcy Trójmiasta, ale także specjalne delegacje zakładów pracy z całej Polski. Kadra olimpijska przypłynęła do Gdyni polskim statkiem pasażerskim MS Batory. Ceremonię powitalną uwieczniła polska kronika filmowa. 

 

"Trójkowej powtórki z historii" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 9.15. Zapraszamy.

Polecane