Październik 1952

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Październik 1952
ChevroletFoto: Glow Images/East News

26 października odbyły się wybory do Sejmu PRL. W USA zapanowała moda na chevrolety, a w Japonii ustanowiono rekord świata w biegu na 100 m.

Posłuchaj

Październik 1952
+
Dodaj do playlisty
+

Wybory przeprowadzono w atmosferze terroru i nachalnej propagandy. W Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego utworzono specjalną grupę dbającą o to, by wyniki były korzystne dla władzy. Rzeczywistych wyników wyborów nigdy nie ujawniono.

A w Stanach Zjednoczonych wyjątkowo dobrze sprzedawał się chevrolet. Na jego popularność z pewnością miały wpływ reklamy i piosenki o aucie.

W Japonii tymczasem ustanowiony został nowy rekord świata w biegu na 100 m.  W 11,4 sek. dystans ten przebiegła Australijka Marjorie Jackson.

Po raz pierwszy od 13 lat odbył się zjazd Wszechzwiązkowa Partia Komunistyczna (bolszewików) (nazwa - WKP(b) obowiązywała w latach 1925-1952). Do Moskwy udał się z polską delegacją Bolesław Bierut, co uwieczniła Polska Kronika Filmowa:

W czasie obrad wypowiedziano walkę wrogom klasowym, a wkrótce po ich zakończeniu rozpoczęły się aresztowania i procesy osób pochodzenia żydowskiego.

W trakcie tego zjazdu podjęto także uchwałę o zmianie nazwy partii na Komunistyczną Partię Związku Radzieckiego (KPZR).

 

"Trójkowej powtórki z historii" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 9.15. Zapraszamy.

(asz)

Polecane