Dlaczego język polski jest tak trudny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego język polski jest tak trudny?
zdj. ilustracyjneFoto: Photo:geralt /pixabay.com/CC0 Public Domain

Język polski rzeczywiście nie należy do łatwych, ale czy naprawdę jest najtrudniejszy na świecie, jak twierdzą niektórzy? Trwający właśnie w Szczebrzeszynie Festiwal Stolica Języka Polskiego wydaje się miejscem idealnym, aby o tym porozmawiać.


firma urząd pismo umowa podpis 1200.jpg
Można? Można. Urzędy i firmy przechodzą na bardziej zrozumiały język

Nasz język jest szeleszczący, a więc trudny do artykulacji, pełen zaskakujących wyjątków, jeśli chodzi o ortografię i gramatykę. Fleksja, składnia, a może fonetyka – który element języka polskiego sprawia najwięcej problemów obcokrajowcom, ale także samym Polakom?


Posłuchaj

3:25
Polski najtrudniejszym językiem świata? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Polski język jest trudny fleksyjnie i gramatycznie, o czym często mówią obcokrajowcy. Te nasze deklinacje, odmiany, to jest trudna sprawa – przyznaje prof. Magda Ślawska z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego. – Trudność leży też w pragmatyce, czyli kontekście. Odnalezienie i użycie dokładnie tych środków językowych, które w danej sytuacji, w danym momencie są właściwe, także jest trudne. Ale jest też piękne – dodaje.

– Wielki szacunek dla organizatorów, którzy potrafią nas edukować językowo i literacko. Mamy bardzo bliskie, bezpośrednie kontakty z twórcami, co nie jest codziennością festiwali literackich czy językowych – mówi profesor Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. – Poza tym jest to modne dzisiaj uczenie przez zabawę, można się dowiedzieć wielu rzeczy mniej znanych, nie tylko z dziedziny literatury – wskazuje.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Piela (Radio Lublin)
Data emisji: 03.08.2021
Godzina emisji: 13.16

pr/kr

Polecane