Balony na ogrzane powietrze: piękne, kolorowe i... nietanie
Latanie balonem na ogrzane powietrze może się wydawać rozrywką dość archaiczną, ma jednak sporą grupę wielbicieli, zarówno w Polsce, jak i na świecie. W naszym kraju co roku jest rozgrywany cykl zawodów o Balonowy Puchar Polski.
zdj. ilustracyjne
Foto: VladyslaV Travel photo/Shutterstock
Erę lotów balonem na ogrzane powietrze zapoczątkowali bracia Montgolfier w roku 1783, dlatego początkowo w języku polskim takie balony nazywano montgolfierami. Ponieważ do ogrzania powietrza w balonie używano... ogniska, nie była to rozrywka bezpieczna. Wczesne balony miały także niewielki zasięg. Dlatego musiały one ustąpić miejsca takim napełnianym gazem lżejszym od powietrza, zazwyczaj wodorem.
Renesans balonów na ogrzane powietrze nadszedł w latach 60. XX w., kiedy do wytwarzania i podtrzymywania płomienia zaczęto używać palników zasilanych propanem z butli. Dzięki temu zwiększono pułap oraz czas lotu. Rozgrywane na całym świecie zawody balonowe są niezwykle widowiskowe i przyciągają tysiące widzów.
– Do rozłożonej na ziemi czaszy balonu wdmuchuje się zimne powietrze, które następnie ogrzewa się palnikiem. Po ok. pół minucie takiego nagrzewania czasza "wstaje" – tłumaczy Piotr Radomski z wrocławskiego Klubu Sportów Balonowych. – Jeśli jest wiatr, czasami trzeba przywiązać ją do samochodu, bo całość działa jak olbrzymi żagiel: przy 400 metrach powierzchni bocznej siły potrafią być naprawdę duże – wskazuje.
– W czasie lotu widoki zapierają dech w piersiach, z lotu ptaka wszystko niesamowicie się ogląda – zachwyca się Ewa Bubula z Krakowa. – Tym bardziej, że w różnych regionach Polski można zobaczyć różne rzeczy – dodaje.
Balonowy Puchar Polski w Rypinie 7-11 lipca 2021/YouTube Energa
Do ogrzewania powietrza używane są palniki zasilane propanem. W ciągu godziny lotu zużywa się ok. 60-100 litrów gazu. Wbrew pozorom niebezpieczeństwo spalenia się powłoki – w końcu operuje się otwartym ogniem! – jest niewielkie, najbardziej uważać trzeba przy starcie lub lądowaniu.
Obecnie podczas latania balonem na ogrzane powietrze, szczególnie podczas zawodów, wykorzystywany jest najnowocześniejszy sprzęt: komputery, GPS-y, wysokościomierze. Także dlatego nie jest to tani sport. Najdroższy jest dobrze uszyty balon, kosz, palnik oraz butle z gazem, które trzeba napełniać przed każdym startem.
Balonowy Puchar Polski Paczków/YouTube Roman Stark
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Daniel Klimczak
Data emisji: 02.08.2021
Godzina emisji: 11.16
pr