Śladami pierwszych Piastów. Trwają prace archeologiczne na Ledniczce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śladami pierwszych Piastów. Trwają prace archeologiczne na Ledniczce
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Archeolodzy pracujący przy Jeziorze Lednickim dysponują całym wachlarzem niezwykłych odkryć. Zespół badaczy prowadzi prace nad życiem Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Władcy, wraz z towarzyszącymi im drużynami, tysiąc lat temu stacjonowali na jednej z tamtejszych wysp, Ledniczce. Jakie ślady historii udało się odnaleźć naukowcom?  

Ledniczka to druga co do wielkości wyspa na Jeziorze Lednickim. Stacjonowali na niej dwaj pierwsi władcy Polski, Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. Jak się okazuje, Piastowie mogli na nią dotrzeć suchą stopą. Wszystko dzięki długiemu, drewnianemu mostowi. 

  Jesteśmy na takim etapie prac, że mamy odsłonięte elementy konstrukcji. Codziennie przyjeżdżamy do naszego małego, błotnistego basenu. Dzięki wodzie zachowało się mnóstwo elementów drewnianych, które w normalnych warunkach lądowych dawno uległyby zniszczeniu. W odnalezionych fragmentach budowli widać ślady ciosania, które ktoś wykonał kilkaset lat temu. To dla mnie prawdziwy fenomen i rzadko spotykane zjawisko  opowiadała Barbara Wielgus, doktorant z Uniwersytetu Poznańskiego.

Posłuchaj

3:34
Prace archeologiczne na Ledniczce (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ledniczka

– Odkryliśmy średniowieczny topór z w całości zachowanym drzewcem. Datujemy, że pochodzi z XIII wieku. Tego lata udało nam się znaleźć wiele militariów, które wzbogacą naszą kolekcję. Jeden z nich jest świeżo wydobyty z wody. Co ciekawe, zachował się w całości. Teraz czekają go badania – wyjaśniał kierownik wykopalisk, Andrzej Kowalczyk. – Odkryliśmy też wiele zabytków organicznych, które trudno jest odnaleźć na lądzie. Wśród nich są skóry, sznury i kilka grotów strzał z zachowanymi drzewcami, co jest wyjątkowe – dodał jeden z pracujących naukowców.

Lednica (Polska) - Miejsce Chrztu Polski - Rezerwat archeologiczny i muzeum / VEDAJ.BY

Wyjątkowe zadanie

– Wszyscy wiemy, kim byli pierwsi Piastowie. Chodzili po tej wyspie, tutaj mieli swoje centrum władzy. Każda wiedza o ich życiu jest dla nas bardzo cenna, a my mamy ją na wyciągnięcie ręki – usłyszeliśmy.  Na co dzień nasze działania nie przypominają filmu akcji. Musimy postępować zgodnie z procedurą. Ta praca jest jednak bardzo ciekawa i daje mnóstwo satysfakcji  podsumowała Natalia Tarasow, studentka z Torunia.

Lednica 2019 badania archeologiczne / Wydział Nauk Historycznych UMK

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 11.45

zch

  

Polecane