Japońskie pejzaże, sztuka inspirowana przyrodą i kino plenerowe. Lato w Muzeum Narodowym w Krakowie
2021-07-26, 10:07 | aktualizacja 2021-07-26, 12:07
Mieszkańcy Londynu do 22 sierpnia mogą podziwiać obrazy autorstwa Jana Matejki należące do Muzeum Narodowego w Krakowie, natomiast w samym grodzie Kraka będzie można przyjrzeć się z bliska sztuce Japonii. O wystawie "Hokusai. Wędrując..." i innych propozycjach krakowskiego Muzeum Narodowego opowiedział zastępca dyrektora placówki Tomasz Ostrowski.
Hokusai – nie tylko "Wielka Fala"
"The Great Wave off Kanagawa", nazywana także "Great Wave" ("Wielka Fala") – mało kto nie zna tej japońskiej grafiki Katsushiki Hokusaiego, która w ostatnich latach jest wykorzystywana w popkulturze niemal tak często jak wizerunek Marylin Monroe czy Jamesa Deana. Wystawa "Hokusai. Wędrując..." w Muzeum Narodowym (13 sierpnia – 5 grudnia 2021 roku) oferuje szersze spojrzenie na twórczość tego artysty.
Posłuchaj
– To monograficzna wystawa drzeworytów z XVIII wieku, prezentująca pejzaże Japonii z okresu Edo, który przypadał na okres od początku XVII wieku do końca XIX wieku. Zobaczymy, jak wyglądało życie w Japonii w tamtej epoce. To wszystko rozgrywa się na tle japońskiego pejzażu. Będzie wspaniała góra Fuji w serii 36 widoków, będą też pejzaże przedstawiające wodospady i pola, a także mity i legendy japońskie. To wszystko wokół tradycyjnych japońskich motywów. Rzecz bardzo ciekawa, pięknie zaaranżowana – opisuje Tomasz Ostrowski.
Podróż do Edo. Jak powstaje drzeworyt? / Journey to Edo. How is a woodblock print made?/Muzeum Narodowe w Warszawie
Spotkanie sztuki z przyrodą
Muzeum Narodowe w Krakowie ma też coś dla miłośników przyrody, a mianowicie cykl spotkań "Zachwyt pięknem. Znawcy sztuki i biolodzy o dziełach inspirowanych przyrodą", organizowane wspólnie z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.
– Będą one skupiały się wokół wybranych dzieł malarskich z naszej kolekcji, których tematem jest przyroda. Wydarzenie będzie miało dwie części – wykładową i warsztatową. Podczas części wykładowej znawcy i historycy sztuki zaprezentują uczestnikom wybrane dzieła i omówią je, przywołując kontekst przyrodniczy, który będzie wzbogacony różnymi ciekawostkami. W części warsztatowej uczestnicy będą mieli okazję do pokazania swoich artystycznych umiejętności i stworzenia dzieła powiązanego z tematyką spotkania – opowiada zastępca dyrektora krakowskiego MN.
Krakowskie Muzeum Narodowe w plenerze
Muzeum Narodowe w Krakowie to nie tylko wystawy w czterech ścianach budynku, ale też propozycje plenerowe. Ogrody Muzeum Narodowego w Krakowie latem tętnią życiem. Co będzie można w nich zobaczyć?
– W domu Józefa Mehoffera przy ulicy Krupniczej można w bardzo ciekawy sposób połączyć kilka rzeczy – wypoczynek na świeżym powietrzu, podziwianie pięknego ogrodu i zwiedzanie domu młodopolskiego mistrza – zachęca Trójkowy gość. – Tuż obok, przy ulicy Piłsudskiego jest Pałac Czapskich, gdzie zapraszamy do obejrzenia wspaniałej kolekcji numizmatów.
Posłuchaj
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza także do wzięcia udziału w seansach plenerowych. Tegoroczny program kina letniego jest podzielony na trzy części pod hasłami "Spotkania", "Emocje" i "Tajemnica". – Zaprezentujemy "Szarlatana" Agnieszki Holland, "Tajemniczy ogród", "Palm Springs", ale też dreszczowiec "Midsommar". Mam nadzieję, że pogoda dopisze – zapowiada Tomasz Ostrowski.
***
Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Tomasz Ostrowski (zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie)
Data emisji: 26.07.2021
Godziny emisji: 10.25, 10.34
kr