Przewodnicy z licencją i bez. Co ich różni?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przewodnicy z licencją i bez. Co ich różni?
Stolica Małopolski przyciąga takimi miejscami i zabytkami jak m.in. Wawel, Rynek Główny, kościół Mariacki i Kazimierz. Foto: Shutterstock/Sopotnicki

Turyści wracają do zwiedzania, a przewodnicy mają coraz więcej pracy. Dziś przewodnikiem miejskim może zostać każdy, licencji wymaga się jedynie do oprowadzania w niektórych obiektach.

– Do 2014 roku byli tylko licencjonowani przewodnicy po Krakowie. Wtedy pojawiła się deregulacja i siłą rzeczy po Krakowie może oprowadzać każdy. Dotyczy to jednak takich miejsc jak na przykład Rynek, Podgórze czy Kazimierz, natomiast jeśli chodzi o Zamek czy Katedrę na Wawelu, Fabrykę Schindlera lub Rynek Podziemny – tu już mogą oprowadzać tylko osoby z licencją – mówi Marcin Szymoniak, znany jako Szalony Przewodnik, licencjonowany przewodnik po Krakowie.


Posłuchaj

9:47
Dlaczego warto korzystać z usług przewodników licencjonowanych (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gość Trójki podkreśla, że różnica jest zdecydowana. – W przypadku przewodników licencjonowanych turysta ma gwarancję, że to ludzie przygotowaniu, profesjonaliści, którzy się doszkalają. Licencje, które wydaje Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich, są ważne trzy lata. W tym czasie trzeba się wykazać uczestnictwem przynajmniej w dziewięciu szkoleniach, konferencjach czy wykładach, ponieważ pojawiają się nowe informacje. Tak jak ostatnio w przypadku ołtarza Wita Stwosza – kilkuletnia konserwacja tego kapitalnego zabytku ujawniła nowinki, które my, licencjonowani przewodnicy, poznaliśmy na spotkaniu z konserwatorami, a których nie ma jeszcze w literaturze przedmiotu – opowiada Marcin Szymoniak.

Przewodnik po Krakowie zaprasza do grodu Kraka / Marcin Szymoniak

Wiedza to jedno. Jakie cechy powinien posiadać dobry przewodnik? – Trzeba mieć umiejętności aktorskie, ponieważ zwiedzanie to przedstawienie, w które trzeba wciągnąć turystę – mówi gość Trójki.

Uniwersytet Jagielloński oczami Szalonego Przewodnika, cz. 1 / Uniwersytet Jagielloński

Rozmówca Piotra Firana opowiada również o tym, jak wyglądała praca przewodnika w ostatnich miesiącach. – Przed pandemią liczba turystów odwiedzających Kraków z roku na rok rosła, pandemia to wszystko wyhamowała. Zeszły rok dla wielu przewodników był stracony. Między kolejnymi falami pandemii wycieczki się oczywiście pojawiały, ale były to małe, kilkuosobowe grupy. Teraz sytuacja się poprawia – czerwiec wyglądał tak jak miesiące przed pandemią, ponieważ pojawiły się wycieczki szkolne, nadal jednak brakuje turystów z zagranicy – podsumowuje Marcin Szymoniak.

Hotel pod Różą  gdy mrówka wypije morze / Przewodnik po Krakowie

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Marcin Szymoniak (Szalony Przewodnik)
Data emisji: 24.07.2021
Godziny emisji: 08.35

mk

Polecane