Reklama

reklama

Liczebność pszczół znacząco spada. Dlaczego przenoszą się do miast?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Liczebność pszczół znacząco spada. Dlaczego przenoszą się do miast?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/CCat82

Populacja pszczół i innych owadów zapylających jak osy, trzmiele czy motyle, które są niezbędne w funkcjonowaniu ekosystemów i produkcji żywności jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Polsce. Wszystko to przez chemizację rolnictwa na wsiach. – W tej chwili jedynym bezpiecznym azylem pszczół są miasta i ogrody działkowe – mówi Krzysztof Podlewski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.

motyle łąka_1200.jpg
Jak dzieci mogą poznać i chronić owady

Apokalipsa w świecie owadów

Prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego porównuje obecną sytuację owadów (nie tylko zapylających) do apokalipsy, powołując się przy tym na wyniki niemieckich i brytyjskich badań. – Od 1970 roku, według badań brytyjskich naukowców, straciliśmy połowę owadów. Były także  badania prowadzone w Niemczech, gdzie autorzy obserwowali liczebność owadów w rezerwatach i na obszarach chronionych. Zauważono, że w ciągu ostatnich 25 lat te spadki sięgały średnio około 75 proc. – zaskakuje przyrodnik.


Posłuchaj

3:43
Zagrożone pszczoły od wsi wolą miejskie pasieki (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pszczoły w wielkim mieście

Na spadki te znacząco wpływają środki chemiczne zwalczające pasożyty i inne substancje stosowane w rolnictwie przemysłowym. W wielkich miastach natomiast wzrosło zainteresowanie budowaniem pasiek na dach wieżowców. W samej tylko Warszawie jest ich już ponad 1 tys. – Mamy nadzieję, że nie będzie to moda, a trwałe działanie na rzecz wzbogacenia środowiska w mieście. Każdego roku obserwujemy, że pobieramy z pasieki więcej miodu niż z pasieki wiejskiej – stwierdza Agnieszka Skórska-Baj z Warszawskiego Pszczelarium.

Jak pomóc owadom w miastach?

Nie tylko tworząc miejskie pasieki, możemy przyczynić się do wzrostu liczebności zapylaczy. Piotr Skubała apeluje o oddanie części naszych miast owadom. – Należy kosić trawniki najwięcej dwa razy w roku, siać i sadzić kwiaty nektarodajne, zakładać hotele dla owadów. Możemy też zrezygnować ze zwalczania komarów za pomocą środków chemicznych – wymienia.

Gorąca Płyta Odc. 16 | Miejskie pasieki/Trójka Program 3 Polskiego Radia

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 23.07.2021
Godzina emisji: 12.30

kr

Polecane