System e-Toll i likwidacja bramek. Czeka nas autostradowa rewolucja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
System e-Toll i likwidacja bramek. Czeka nas autostradowa rewolucja
Od 4 lipca auta elektryczne i te na wodór nie będą płacić za przejazd na państwowych autostradach Foto: Shutterstock/Daniel Jedzura

Do końca września podróżowanie po polskich autostradach dla samochodów powyżej 3,5 ton będzie tańsze. Wystarczy zmienić system opłat z viaToll na etoll. Z kolei na początku grudnia planowana jest likwidacja bramek na autostradach.

Szykują nam się duże zmiany na autostradach, a przy okazji – z rabatami dla kierowców. Jeszcze w tym roku rozpocznie się likwidacja archaicznych bramek – za przejazd zapłacimy na stacji benzynowej, w automacie lub za pośrednictwem aplikacji i strony internetowej. Do tego tuż po wakacjach przestanie działać dotychczasowy system opłat viaToll – zostanie zastąpiony nowym – e-Toll, który przez pewien czas będzie gwarancją tańszego podróżowania.


Posłuchaj

3:58
Zmiany na autostradach jeszcze w tym roku (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Obecnie trwa okres przejściowy. – W tej chwili działają dwa systemy: viaToll i e-Toll, aby kierowcy płynnie mogli przejść na nowy system. W telefonach można już instalować bezpłatną aplikację do wnoszenia opłat – mówi Ewa Markowicz, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

– Aplikacja będzie śledzić, skąd i dokąd jedziemy. Po drugie – musi być zainstalowana w telefonie komórkowym, a wedle przepisów nie możemy przecież korzystać z telefonów podczas jazdy – wylicza mankamenty nowego rozwiązania Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, i dodaje, że "to eksperyment na żywym organizmie". – Jest bardzo mało czasu na przetestowanie systemu, a kary będziemy musieli płacić, gdy na przykład system satelitarny nas na chwilę zgubi albo gdy będą się "dziury" związane z sygnałem telefonii komórkowej – mówi ekspert.

Aplikacja mobilna e-TOLL PL / Krajowa Administracja Skarbowa

Aby zachęcić do korzystania z nowego, jeszcze niedoskonałego systemu e-Toll, zostanie w nim wprowadzona niższa stawka za przejazd. – Opłaty za przejazd będą obniżone do 75 proc. obecnej stawki, dzięki temu płynniej wdrożymy system – przekonuje Piotr Uściński z Prawa i Sprawiedliwości.

To nie koniec planowanych zmian – pod koniec tego roku obejmą one również kierowców aut osobowych. – 1 grudnia planowane jest całkowite podniesienie szlabanów na autostradach. Będzie możliwość uiszczenia opłaty poprzez aplikację mobilną, zostanie przygotowane również rozwiązanie, które pozwoli użytkownikom wykupić e-bilet na przejazd. Będzie on ważny 48 godzin, będziemy musieli wskazać odcinek pomiędzy jednym a drugim węzłem, którym chcemy się poruszać, następnie opłacić taki przejazd i na podstawie kamer zainstalowanych na autostradzie zostanie on zweryfikowany – mówi Tomasz Prarat, dyrektor Departamentu Poboru Opłat Drogowych w Ministerstwie Finansów.

Już działa nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL / Krajowa Administracja Skarbowa

Jak podkreśla Adrian Furgalski, to krok w dobrą stronę, bo autostrady – budowane w technologii sprzed kilku dekad – generują straty na poziomie 1 mld złotych rocznie. – Te pieniądze przydałyby się na drogi, także liczę na rozszerzanie systemu e-Toll, co będzie sprzyjało wyrównaniu konkurencji z transportem kolejowym – dodaje ekspert. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 07.51

mk/kr

Polecane