Dzikie ptaki pod lupą. Trwa obrączkowanie piskląt

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzikie ptaki pod lupą. Trwa obrączkowanie piskląt
Żuraw – zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/grusgrus444

Ptaki kończą już okres lęgowy, a ich pisklęta są coraz większe. Ten czas ornitolodzy wykorzystują do ich obrączkowania. Tak jest np. na 200-hektarowych stawach koło miejscowości Kiszkowo w Wielkopolsce, na chronionych obszarach "Natura 2000". Czemu służy obrączkowanie ptaków i jak trudne jest to zajęcie?

niedźwiedź kosz na śmieci odpady 1200.jpg
Goście z lasu. Dzikie zwierzęta coraz chętniej odwiedzają miasta

Okres lęgowy za nami

Znad stawu nieopodal Kiszkowa odleciały już rybitwy, mewy śmieszki, a także młode żurawie i gęsi, które dopiero co nauczyły się latać. Ci, których pasjonuje obserwacja ptaków, mają jeszcze ostatnie chwile na podziwianie pozostałych na miejscu perkozów rdzawoszyich i łysek.

Obrączkowanie to zakładanie na nogi lub szyję ptaka metalowej obróżki, która pozwala obserwować jego migracje, przeżywalność, rozrodczość, a także dowiedzieć się, gdzie i w jakim tempie leci na zimowisko. O przebiegu tegorocznego obrączkowania opowiedział ornitolog Bartosz Krąkowski. – W tym roku obrączkowaliśmy na stawach w Kiszkowie nasz jedyny rodzimy gatunek lęgowej gęsi, Oprócz tego były obrączkowane mewy śmieszki i rybitwy czarne. Żurawie łapaliśmy już od początku maja – opowiadał.


Posłuchaj

4:25
Obrączkowanie piskląt – czemu służy i na czym polega? (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niebezpieczny zawód ornitologa

Obrączkowanie to niebezpieczna praca. Można się o tym przekonać, próbując założyć obrączkę właśnie żurawiowi. – Żeby złapać żurawia, trzeba mieć dobrą kondycję. Moment chwycenia i próby obrączkowania traktuje on jako atak przez drapieżnika. Rozkłada skrzydła, syczy i dziobie. Trzeba chwycić bardzo ostrożnie, żeby nie zostać dziobniętym np. w oko. Gałka oczna to punkt, w który ptaki atakują najczęściej – ostrzegł Bartosz Krąkowski. Zupełnym przeciwieństwem żurawia są bociany. – Kiedy wjeżdżamy na ich gniazda na podnośniku, bociany leżą plackiem i nawet nie mrugną – dodał ornitolog.  

Z Kiszkowa do Afryki

Bociany latają z Kiszkowa m.in. do Afryki, ale najwięcej informacji o ich miejscu pobytu pochodzi z Europy. – W zeszłym roku jedno pisklę obrączkowane w 2019 roku w Łagiewnikach Kościelnych było widziane w Czechach i w Niemczech. Ptaki te próbują szukać partnerów poza granicami Polski, by przystąpić do lęgów – wyjaśnił ekspert. 

Relacja z obrączkowania i zakładania loggerów 06.07. - Black stork ringing in Poland - 6 July 2021/RDLP w Łodzi

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 21.07.2021
Godzina emisji: 13.25

kr

Polecane