Opłata uzdrowiskowa. Co zyskują kurorty, a co turyści?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opłata uzdrowiskowa. Co zyskują kurorty, a co turyści?
UstkaFoto: Shutterstock/Szymon Mucha

Opłata uzdrowiskowa to obowiązkowa danina pobierana w miejscowościach turystycznych. W jaki sposób wpływa na lokalny budżet i czego w zamian za jej uiszczenie mogą oczekiwać urlopowicze?

 – Taką opłatę można wprowadzić w mieście uzdrowiskowym, należność muszą ponosić osoby przebywające w naszym mieście w celach wypoczynkowych, leczniczych czy też szkoleniowych dłużej niż jedną dobę. Stawka to 3,8 zł za dobę – mówi Eliza Mordal z Urzędu Miasta w Ustce i dodaje, że inkasenci opłaty uzdrowiskowej to przedsiębiorcy, którzy prowadzą usługi hotelarskie oraz inne osoby wyznaczone do poboru opłaty, które otrzymują prowizję w wysokości 15 proc.


Posłuchaj

2:45
Opłata uzdrowiskowa. Co gminy oferują w zamian za turystyczną daninę? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Staramy się przekonywać przedsiębiorców tworzących bazę noclegową, że pobór opłaty uzdrowiskowej leży w naszym wspólnym interesie, bo dzięki tej opłacie, jako miasto uzdrowiskowe, otrzymujemy dodatkowo jej równowartość ze Skarbu Państwa. Czyli kwota się podwaja, a pieniądze te są inwestowane w rozwój miasta, także infrastruktury turystycznej, poprawę jakości obiektów sportowych – dodaje przedstawicielka magistratu w Ustce.


książka wakacje 1200 shutterstock free.jpg
W Polsce czy za granicą? Gdzie spędzić wakacje?

Czy fakt, że włodarze przypominają inkasentom o konieczności poboru opłaty, oznacza, że wpływy do kasy miasta zmalały? – Mamy za sobą rok z pandemią, która częściowo wyłączyła działalność hotelową. Do dziś zebraliśmy 612 tys. złotych, a to ponad 120 tys. złotych więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – wylicza Eliza Mordal.

A jakie korzyści z uiszczenia takiej opłaty wynikają dla turystów? – Poza czystym powietrzem i otoczeniem przygotowujemy co roku tzw. karnet wakacyjny, dzięki któremu turyści, którzy wniosą opłatę uzdrowiskową, mogą otrzymać rabat w lokalach gastronomicznych czy usługowych i bezpłatnie korzystać z komunikacji publicznej. Trzeba mieć przy sobie dowód opłaty – zaznacza urzędniczka.

W całym kraju opłaty uzdrowiskowej wymaga dwieście gmin. Czy jest ona słusznie pobierana? Pojawiają się wątpliwości, albowiem ma to być gwarancja jakości powietrza i wpływającego na zdrowie klimatu. A w niektórych miejscach, na przykład w Zakopanem, wspomniana jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia...

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Sebastian Ferens (Polskie Radio Koszalin)
Data emisji: 20.07.2021
Godziny emisji: 06.21

mk

Polecane