Rozbity ekran i zalany telefon. Co zrobić, żeby nie stracić danych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozbity ekran i zalany telefon. Co zrobić, żeby nie stracić danych?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Wakacje to czas, kiedy nasze telefony i znajdujące się w ich pamięci dane są bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Jak nie ryzykować utraty kontaktów, zdjęć i niezbędnych danych? Jak zabezpieczyć urządzenie przed upadkiem i rozbiciem ekranu? Co zrobić, gdy telefon przypadkowo zaliczy morską kąpiel razem z nami?

– Moim zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem jest wybór pokrowca pancernego. Tego typu zabezpieczenia wykonane są z metalu z dodatkiem szkła, które chroni wyświetlacz. Niestety nie jest to najtańszy sposób. Pokrowiec znacząco zmienia też rozmiary samego urządzenia. Powinniśmy doliczyć średnio po pół centymetra zarówno w szerokości, jak i w wysokości telefonu. To jednak bardzo skuteczne zabezpieczenie. W przypadku upuszczenia urządzenia w pierwszej kolejności uszkadzamy pokrowiec, dopiero potem telefon – mówił Adam Łukowski z firmy zabezpieczającej urządzenia mobilne.

Posłuchaj

5:23
Jak zabezpieczyć telefon? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kurz i piach

– Jeśli nie chcemy decydować się na taki zakup, ale pilnie potrzebujemy zabezpieczyć telefon przed kurzem lub piaskiem, idealnie sprawdzi się zwykły woreczek strunowy. Gdy włożymy do niego smartfona, możemy nadal korzystać z urządzenia. Większość ekranów dotykowych reaguje na nasze komendy przez folię. Woreczek to pewna ochrona przed pyłkami, które mogą okazać się zabójcze dla telefonu, podobnie jak słona morska woda – powiedział ekspert.

Ekran

– Do zabezpieczenia ekranu można użyć szkła hartowanego. Najskuteczniejsze okazuje się ono w momencie, gdy zakrywa całą powierzchnię wyświetlacza i żaden, nawet najmniejszy fragment ekranu nie wystaje poza jego krawędź. Sprawdziłem to empirycznie. Dobrze założone szkło pęknie i w momencie upadku ochroni wyświetlacz – tłumaczył. 

Jak chronić ekran smartfona? 📱 Szkło hybrydowe vs. hartowane / TechnoStrefa

Woda

– Gdy zdarzy nam się zanurzyć telefon, nie włączajmy go, tylko jak najszybciej udajmy się do serwisu. W większości smartfonów wewnętrzna elektronika pokryta jest powłoką hydrofobową. Telefon pomimo zalania nie ulegnie zniszczeniu. Warunkiem jest jednak, aby jak najszybciej go wyczyścić i wysuszyć, najlepiej w serwisie. Jeśli nie mamy do niego dostępu, postarajmy się położyć urządzenie w nasłonecznionym miejscu. To jednak nie zawsze przynosi skutek. Mitem jest też wkładanie smartfona do woreczka z ryżem. Nie włączajmy telefonu na siłę i pod żadnym pozorem nie podłączajmy go do ładowania – apelował.  

***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Michał Makowski
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 13.49

kc

Polecane