W Polsce czy za granicą? Gdzie spędzić wakacje?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W Polsce czy za granicą? Gdzie spędzić wakacje?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ahmet Misirligul/Shutterstock

Wakacje w Polsce czy za granicą? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób wybierających się na urlop. Kurorty kuszą przede wszystkim atrakcyjnymi cenami i bogatą ofertą. Co wybrać? Które rozwiązanie może okazać się bardziej budżetowe i bezpieczne? 

Część Polaków uważa, że lepszym wyborem okazują się być wakacje krajowe. Urlopowicze podkreślają, że to w Polsce czują się bezpiecznie w czasie pandemii. Wielu uważa również, że taka forma wypoczynku jest znacznie tańsza. Zwolennicy wyjazdów zagranicznych argumentują swój wybór nadzieją na mniejszą liczbę turystów i zaznaczają, że w tym roku często można spotkać się z atrakcyjnymi ofertami hotelowymi.

Posłuchaj

4:24
Wakacje w Polsce czy za granicą? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Koszty 

– Wakacje zawsze wiążą się z dodatkowymi kosztami. W przypadku restauracji i punktów gastronomicznych zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że w miejscach turystycznych jedzenie zawsze jest trochę droższe. Prawdziwą drożyznę mamy w tym roku w hotelach, co szczególnie widać w nadbałtyckich ośrodkach. Ceny noclegów znacząco poszły w górę. Branża stara się odrobić straty – mówił Mariusz Piotrowski z jednego z portali pozwalających na porównywanie cen.  

Rezerwacje 

– Cena, którą dostajemy w hotelu, jest stała. Nie zdarzyło mi się spotkać z tym, żeby klienci negocjowali ją w turnusie. Jeśli zależy nam na niższych kosztach, najlepiej rezerwować nocleg w czasie od października do marca – usłyszeliśmy. 

zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock


Atrakcyjne wyjazdy 

Europejskie kraje wyraźnie rywalizują ze sobą i przyciągają klientów atrakcyjnymi cenami. – Obserwujemy wzmożone zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi. Kraje basenu Morza Śródziemnego sprzedają się bardzo dobrze. Pobyt z przelotem to koszt około trzech tysięcy złotych. Jeśli wolimy wybrać się w dalekie kraje, powinniśmy liczyć co najmniej pięć tysięcy. W tym roku trudno o bardzo atrakcyjne oferty. Ceny wyjazdów są wysokie, ponieważ od odmrożenia granic żyjemy w stałym "last minute". Branża na całym świecie stara się jak najbardziej zniwelować poniesione starty – wyjaśnił Artur Rezner z jednego z biur podróży. 

Tanie loty

– Ceny biletów w te wakacje osiągają pułap, który prędko się nie powtórzy. To niebywałe, żeby za lot do Grecji, w szczycie sezonu, zapłacić sto złotych – mówił Mariusz Piotrowski. – Warto zaznaczyć, że wybierając wakacje zagraniczne, do budżetu należy doliczyć koszt badań. W tej chwili większość krajów europejskich przechodzi na testy antygenowe. Koszt ich wykonania to koło sto złotych – zaznaczył Artur Rezner.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 17.07.2021
Godziny emisji: 08.14

zch

Polecane