Czworonóg w podróży. Przygotowania w trzech krokach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czworonóg w podróży. Przygotowania w trzech krokach
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Monika Wisniewska

Myśl o pozostawieniu naszego czworonoga w domu czy u znajomych na czas wyjazdu łamie nam serce? Planując wakacje w towarzystwie ukochanych pupili, musimy zadbać o kilka spraw. O czym należy pamiętać?

kotipies shutt 1200.jpg
Lockdown z psem i kotem. Jak to się może skończyć?

Dokumenty

Tak jak i właściciel, pies czy kot nie może opuścić kraju bez odpowiedniej dokumentacji. Im dalej od domu znajduje się miejsce naszego wypoczynku, tym więcej wymogów może dotyczyć też psów czy kotów. – Każde zwierzę musi mieć identyfikację. Musi mieć również ważne badanie przeciwko wściekliźnie oraz dokument identyfikacyjny. Niektóre kraje wymagają także profilaktyki przeciwpasożytniczej. Ważne jest, żeby mieć zalegalizowany paszport zwierzęcia, jak również wystawiamy świadectwo zdrowia – wylicza Paweł Meyer, dyrektor Biura Zdrowia i Ochrony Zwierząt.

Po skompletowaniu dokumentacji kolejnym etapem przygotowań do podróży z psem lub kotem jest odpowiednie zabezpieczenie przewozu czworonogów, by zapobiec ich przemieszczaniu się.


Posłuchaj

3:15
Wakacyjny wyjazd z psem lub kotem. Jak się przygotować? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zabezpieczenie

– Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych rzeczy, które zapewnią bezpieczeństwo zwierzęciu w czasie podróży  od kontenerków, które należy przypiąć pasami, po specjalne szelki i pasy bezpieczeństwa. W publicznych środkach transportu zwierzę zawsze powinno być zabezpieczone  musi być w kontenerku, mieć kaganiec i smycz – tłumaczy koordynator programu Adopciaki.pl Joanna Urbanowicz.

W nowym miejscu

Podróż już za nami. Dotarliśmy z czworonogiem na nocleg. Co teraz? Jak zadbać o samopoczucie naszego psa czy kota w nowym miejscu? Przedstawiciele fundacji prozwierzęcych podkreślają, że zapewnienie odpowiednich warunków pobytu zwierząt np. w hotelu zależy od poczucia naszej odpowiedzialności. Nie ma tu żadnych przepisów określających, na co zwracać uwagę.

– Na początku pozwólmy im oswoić się z nową sytuacją. Nie zostawiajmy psa samego w pokoju od razu po przyjeździe do hotelu, bo może to się skończyć ogromnym stresem. Przyzwyczajmy go do nowego miejsca. Często zabieram kocyki moich zwierząt, żeby wiedziały, że tutaj teraz jest ich dom – radzi Joanna Urbanowicz.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić psom czy kotom odpowiednich warunków w nowym miejscu, zawsze można zostawić je w hotelu dla zwierząt.

Podróż z psem w samolocie | Podróż z psem w pociągu/Portal Zdrowia Psa i Kota

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski 
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 16.07.2021
Godzina emisji: 07.11

kr

Polecane