Dzień bez Telefonu. Czy potrafimy funkcjonować bez smartfona?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień bez Telefonu. Czy potrafimy funkcjonować bez smartfona?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Rawpixel.com

Bez dzwonienia, wysyłania SMS-ów i sprawdzania komunikatorów. Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego. Wielu marzy o chwili spokoju i najchętniej schowałoby elektroniczny gadżet do szuflady. Czy w zabieganym świecie bylibyśmy w stanie zupełne z niego zrezygnować? Czy funkcjonowanie bez popularnej "komórki" jest w ogóle możliwe?

Wielu z nas lubi swój telefon i praktycznie się z nim nie rozstaje. Smartfon towarzyszy nam przy wykonywaniu wielu codziennych czynności, nawet podczas spotkań ze znajomymi.

– Im więcej aktywności, funkcjonalności i aplikacji posiada telefon, tym więcej czasu spędzamy na jego używaniu. Prowadzone w Niemczech badania pokazują, że w mózgu osób uzależnionych od telefonu zachodzą takie same zmiany, jak u tych uzależnionych od narkotyków – wyjaśniła Beata Adamczyk-Nowak, psycholog.

– Za wszystkim stoi biologia. Używanie telefonów czy tabletów powoduje w naszym mózgu wydzielanie się dopaminy, która uchodzi za wskaźnik nagrody i powoduje stan porównywalny do narkotykowego haju. To poczucie wyzwala się w nas jako nagroda za każdym razem, gdy odświeżymy aplikację lub portal społecznościowy – tłumaczył Artur Adamczyk, psycholog terapeuta.

Posłuchaj

4:20
Dzień bez Telefonu Komórkowego. Jak smartfony wpływają na nasze funkcjonowanie? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bez smartfona

– W tej kategorii nie tylko przegrywamy na całej linii, ale ponosimy wręcz spektakularną klęskę. Często obserwujemy pod tym kątem ludzi młodych. Nawet gdy spotykają się w kawiarni, nie komunikują się ze sobą werbalnie. Robią to w komunikatorach internetowych. Dzień bez Telefonu to dobra inicjatywa. Przypomina nam, że przez jakiś czas można bez niego wytrzymać. Niestety nikt z nas nie byłby w stanie funkcjonować bez smartfona na co dzień – mówił Krzysztof Kosy, psycholog.

– Jeśli chcemy ograniczyć używanie telefonu, możemy na przykład wygrzebać z szuflady komórkę starego typu. To taki półśrodek, który zapewni nam jedynie niezbędne funkcje. Starsze modele nie były tak absorbujące, jak te najnowsze – dodał. 

Posłuchaj

3:25
Czy potrafimy poradzić sobie bez telefonu komórkowego? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Telefony przyszłości

Pojawiające się na rynku modele zaskakują nas nowymi funkcjonalnościami. W jakim kierunku podąża rozwój technologii? – Dopatruję się tutaj trzech trendów. Pierwszy to personalizacja i tworzenie telefonów dostosowanych do potrzeb regionalnych. Producenci wiedzą, że inne zwyczaje mają użytkownicy z Europy, a zupełnie inne z Azji. Dostosowują więc do nich swoje urządzenia. Drugi to gesty i wykonywanie czynności za ich pomocą. Gestem możemy uruchomić telefon lub odebrać połączenie. Ostatni trend to e-medycyna. Coraz głośniej mówi się o tym, że telefony mogą posiadać wbudowany pulsometr i inne funkcjonalności, które pomagają śledzić przebieg funkcji życiowych – wyjaśnił doktor Maciej Kabecki z Instytutu Lema.

Autyzm Cyfrowy | Wpływ telefonu na mózg / Nie wiem, ale się dowiem! 

Co jeszcze nas czeka? 

– Wydarzyć się może bardzo dużo. Telefony stają się nam coraz bliższe, a w przyszłości będą jeszcze bardziej spersonalizowane. Wskazują na to działania największych koncernów zajmujących się produkcją takich urządzeń. Przykładem tego trendu są składane ekrany, których rozmiar możemy dopasować do naszych potrzeb. Inną kwestią jest regionalizacja. Te same modele różnią się od siebie w zależności od rynku, na który trafią. W Europie telefony mają mocniejsze ekrany. Wszystko dlatego, że znacznie częściej upuszczamy nasze urządzenia  tłumaczył doktor Maciej Kawecki z Instytutu Stanisława Lema.

Posłuchaj

6:59
Jaka przyszłość czeka telefonię komórkową i jej użytkowników? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zagrożenia

– Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym. Nasze dane są niesamowitą wartością. Ogromną rolę odgrywać będzie w nich internet 5G, który zapewni rozwój operacji zdalnych. Tym bardziej że każdy użytkownik ma inne oczekiwania względem swojego urządzenia – mówił ekspert.

Posłuchaj

3:16
Kiedy najlepiej dać dziecku smartfon? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Już Sokrates ostrzegał, że rozpowszechnienie pisma spowoduje, że będziemy chętniej i na większą skalę przekazywać informacje na swój temat. To samo dzieje się teraz. Przechowywanie danych w telefonach jest cechą współczesności. Musimy być ostrożni i mieć na uwadze, że nawet biometryczne zabezpieczenia nie są wystarczające. Stąd wprowadzanie wielopoziomowego uwierzytelniania i dostosowywanie urządzeń do grup wiekowych i społecznych, tak by żadna grupa nie czuła się wykluczona cyfrowo – podsumował. 

UZALEŻNIENIE OD SMARTFONA? 5 TRIKÓW NA WALKĘ! / Przeciętny Człowiek

***

Tytuły audycji: Pora na TrójkęTrójka do Trzeciej
Prowadzą: Piotr FiranMateusz Drozda
Autorki materiałów reporterskich: Monika Suszek, Martyna Masztalerz
Gość: dr Maciej Kawecki (Instytut Stanisława Lema)
Data emisji: 15.07.2021
Godziny emisji: 06.25, 11.20, 12.32, 15.50

zch

Polecane