Komputer kwantowy. Jak działa Święty Graal informatyków?
2021-07-13, 13:07 | aktualizacja 2021-07-14, 09:07
Komputer kwantowy to dla wielu naukowców przyszłość technologii informatycznej, a nad wprowadzeniem go do powszechnego użytku pracuje już setki firm. Na czym polega jego działanie i kiedy trafi pod strzechy zwykłych, nierozumiejących fizycznych zagadnień, śmiertelników? Te pytania zadaliśmy prof. Rafałowi Demkowiczowi-Dobrzańskiemu z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Czym jest komputer kwantowy?
Według najprostszej definicji komputer kwantowy to komputer wykorzystujący w swoim działaniu zasady mechaniki kwantowej. Na czym jednak ta "kwantowość" polega i co odróżnia ją od fizyki klasycznej? – W fizyce klasycznej układ fizyczny, jak np. atom, elektron czy jakakolwiek inna cząstka mają dobrze określone położenie, prędkość i wszystkie cechy fizyczne. W fizyce kwantowej układ może znajdować się w stanie, w którym cząstka jest jednocześnie w wielu położeniach naraz. Mówimy wtedy o superpozycji kwantowej. To oznacza, że stan tego układu jest jakby "rozmyty" – wyjaśnia prof. Rafał Demkowicz-Dobrzański.
Posłuchaj
W komputerach kwantowych dane są reprezentowane przez opisywany przez naszego gościa "rozmyty", "pośredni" stan, a nie przez zera i jedynki, tak jak w systemie binarnym, z którego korzystamy na co dzień za pomocą naszych komputerów. – Mamy wiele różnych informacji przetwarzanych i zapisywanych jednocześnie. Zamiast wykonać jedno obliczenie, komputer kwantowy może wykonać bardzo wiele obliczeń jednocześnie. To dlatego kwantowe bity są w stanach, które operują jednocześnie różnymi liczbami – opisuje fizyk.
Delikatny mechanizm
Prowadzenie wielu równoległych obliczeń to funkcja, która być może nie przydałaby się nam w domowym zaciszu, ale okazałaby się nieoceniona w dużych firmach, bankach i korporacjach. Jednak, jak wskazuje gość Trójki, od idei do praktyki czeka nas jeszcze długa droga. – Podstawowym problemem jest to, że niestety te układy są niezwykłe delikatne. Zazwyczaj jakikolwiek silniejszy kontakt z otoczeniem powoduje, że to rozmycie ginie i układ w jakimś sensie staje się klasyczny. Dlatego budowa komputerów kwantowych jest ogromnym wyzwaniem technologicznym – mówi prof. Demkowicz-Dobrzański.
Komputer kwantowy - nowy kamień filozoficzny? [24. FESTIWAL NAUKI]/Uniwersytet Warszawski
***
Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: prof. Rafał Demkowicz-Dobrzański (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 13.07.2021
Godzina emisji: 13.33
kr