Nasze Genomy: piegowaty, łysiejący blondyn? Musi, że to Polak!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nasze Genomy: piegowaty, łysiejący blondyn? Musi, że to Polak!
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/magic pictures

W ramach projektu Nasze Genomy naukowcy przebadali dużą grupę genomów osób zamieszkujących obszar Polski. Dzięki temu powstał unikatowy obraz cech genetycznych charakterystycznych dla populacji mieszkańców naszego kraju. Co z niego wynika i czemu może służyć?


Mózg 1200.jpg
Mózg: co wiemy o naszym najważniejszym organie?

Projekt Nasze Genomy został zrealizowany w ciągu minionego roku i obejmował przebadanie ponad 1000 genomów. Średni wiek uczestnika wynosił nieco ponad 44,5 lat, a najstarsza osoba, której genom badano miała 99 lat. Wyniki wskazują jednoznacznie, że doskonale wpisujemy się w populację europejską, natomiast z populacja amerykańska, afrykańską czy tym bardzie azjatycką mamy niewiele wspólnego. A najbliżej nam do subpopulacji europejskiej GBR, czyli brytyjskiej. Może więc tak duża popularność wyjazdów do Wielkiej Brytanii ma podłoże genetyczne?

Blisko nam także do Europejczyków zachodnich, a najdalej do subpopulacji południowych (Włosi, Hiszpanie) oraz subpopulacji fińskiej.


Posłuchaj

4:44
Projekt Nasz Genom stworzył bazę wariantów genetycznych Polaków i Polek (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Badania wykazały, że nasza populacja jest bardzo homogenna, czyli wszyscy jesteśmy bardzo podobni do siebie pod względem genetycznym – mówi współtwórca projektu, Adrian Lejman. – Z tak zwanych ciekawostek: mamy mniejszą skłonność do kichania na słońcu, za to mężczyźni częściej łysieją. Z drugiej strony mają też czterokrotnie większą szansę na to, by zostać blondynem – dodaje.

Okazało się również, że wbrew utartym przekonaniem, w kwestii metabolizowania alkoholu nasz genotyp nie wykazuje specjalnych różnic względem innych populacji europejskich.

Neandertalczyk: masz jego geny!/YouTube Nauka. To lubię


Jednak projekt Nasze Genomy miał o wiele poważniejsze cele: chodziło o stworzenie bazy wariantów genetycznych populacji Polski, co zdecydowanie ułatwi i przyspieszy stawianie diagnozy. Okazało się np., że wśród Polaków częściej, niż gdzie indziej pojawia się mutacja genu winowajcy w tzw. zespole Nijmegen, podobnie jest także w przypadku zespołu Smitha-Lemliego-Opitza.

Realizacja projektu Nasze Genomy była możliwa dzięki współpracy Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA oraz poznańskiego naukowego start-upu MNM Diagnostics.

Edycja genomu: co da się zrobić w 2020 roku? | Krótka historia inżynierii genetycznej/YouTube Copernicus Center for interdisciplinary Studies

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Adrian Lejman (współtwórca projektu Nasze Genomy)
Data emisji: 09.07.2021
Godzina emisji: 13.23

pr

Polecane