Przyjemne z pożytecznym. Trwa "Operacja Czysta Rzeka"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przyjemne z pożytecznym. Trwa "Operacja Czysta Rzeka"
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Pływają kajakami i zbierają śmieci. Uczestnicy "Operacji Czyta Rzeka" tego lata posprzątają trzydzieści polskich rzek. W najbliższy weekend wypłyną na wody Sanu, Wisłoko i rzeki Tanew.

"Operacja Czyta Rzeka" to największa w naszym kraju akcja sprzątania rzek oraz ich okolic. W pierwszy weekend lipca wolontariuszom udało się posprzątać Nurzec, Narew i Biebrzę. Na odcinku 31 kilometrów, zebrali aż 180 kilogramów śmieci.

Posłuchaj

2:53
Płyną kajakiem ku ekologii. Trwa "Operacja Czysta Rzeka" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Operacja Czysta Rzeka"

– Na Podlasiu nie jest źle. Sprzątając Narew, przez pierwsze półtora kilometra znaleźliśmy tylko jedną puszką. Zato gdy płynęliśmy Nurzcem, po pierwszych dziesięciu minutach mieliśmy już pół worka. Trwająca "Operacja Czysta Rzeka" to cykl letni. Do tej pory sprzątaliśmy głównie wiosną. Teraz postanowiliśmy zabrać ze sobą kajaki i pożytecznie spędzić wakacje. To nowy element, który z pewnością będziemy kontynuować w kolejnych edycjach –  mówił Daniel Parol z "Operacji Czysta Rzeka". 

"

Wiadomość dla pokoleń

–  Nadszedł czas, by zatrzymać patologię śmiecenia. Mamy nadzieję, że młode pokolenie potraktuje tę sprawę poważnie i że weźmie z nas przykład – mówił uczestnik akcji. –  Planeta zasługuje na to, by o nią dbać. Jesteśmy tutaj z naszym dzieckiem. Po powrocie do szkoły z pewnością opowie innym, co robiła podczas wakacji. Może zainspiruje tym rówieśników – dodała jedna z uczestniczek.

– Chcemy dawać przykład młodemu pokoleniu. Bierzemy ze sobą grupy dzieci i pokazujemy, że nie należy śmiecić. Młodzi uczestnicy chętnie się angażują i przekazują innym swoje nawyki. Upominają nie tylko rówieśników, ale też rodziców. To, że zostawiamy rzeki czyste, daje mi ogromną satysfakcję. W ten sam sposób udało mi się przepłynąć i posprzątać Bug, aż od jego źródła. Organizowaliśmy spływ przez Białoruś, Ukrainę i Polskę. Teraz współpracujemy z "Operacją Czysta Rzeka" – opowiedziała  jedna z wolontariuszek. 

"

"Operacja Czyta Rzeka" trwa przez całe lato. Szczegółową listę sprzątanych rzek można znaleźć na stronach internetowych organizatora. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Marcelina Markowska (Polskie Radio Białystok)
Data emisji: 09.07.2021
Godziny emisji: 13.17

zch

Polecane