Reklama

reklama

"Plan Tysiącletni". Historia elektryfikacji polskiej wsi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Plan Tysiącletni". Historia elektryfikacji polskiej wsi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Wystawę zatytułowaną "Plan Tysiącletni", autorstwa Agnieszki Polskiej, możemy już oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Praca artystki to z jednej strony historia modernizacji i emancypacji czasów powojennych, a z drugiej – wyraz niepokojów związanych z przełomem technologicznym.

– "Plan Tysiącletni" to tytuł przewrotny. Tematem wystawy jest opóźniony plan elektryfikacji i modernizacji ziem polskich we wczesnych latach powojennych. Swoją pracą artystka chciała zasygnalizować, że procesy, o których mówi, nie przebiegały równocześnie. Można rozumieć je w kontekście systemów, powstających po dziś dzień – mówiła Natalia Sielewicz, kurator wystawy.

Posłuchaj

8:19
"Plan Tysiącletni" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Elektryfikacja

 Stopień elektryfikacji wynikał z wielu czynników, głównie z układu sił geopolitycznych. Wojny doprowadziły do zniszczenia infrastruktury. Dla artystki ważnym punktem była możliwość powszechnej elektryfikacji, zwłaszcza obszarów wiejskich i osiedli, co zostało umożliwione dzięki uchwale podjętej na początku lat pięćdziesiątych. Ówczesna władza wzięła na siebie obowiązek podłączenia tych terenów do sieci. To był ważny krok w kierunku modernizacji i emancypacji  wyjaśniła. 

Ekspresja artystyczna

  Agnieszka Polska to artystka, która w swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim medium filmowym i animacjami. Dzięki nim muzeum zamieniło się w ciekawą przestrzeń wizualną. Głównym punktem wystawy stała się jednak historia rozumiana jako dialog z przeszłością. Stanowi płaszczyznę, dzięki której możemy odnieść się do teraźniejszości i przyszłości. W dobie kryzysu klimatycznego dyskusja o odnawialnych źródłach energii staje się bardzo istotna. Współczesna debata sprowadza problematykę głównie do zagrożeń inwigilacyjnych i obecności algorytmów. Na przekór trendom artystka sięga jednak do korzeni w postaci mediów analogowych, czyli światła i elektryczności, na których opiera się cała współczesna cywilizacja  dodała. 

Program towarzyszący

 Praca, którą można zobaczyć w muzeum, to obraz poetycki. Agnieszka Polska jest artystką, dla której oddziaływanie na widza poprzez formę jest równie ważne jak problematyka pracy. W ramach programu przygotowaliśmy pakiet wydarzeń online i nie tylko. Większość z nich związana jest z historią elektryfikacji. Zaplanowaliśmy rozmowy z inżynierami, którzy podłączali do energii polską wieś w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, oraz wywiady z autorką. Chętnych zapraszamy do śledzenia strony wystawy, na której można znaleźć informacje o wydarzeniach oraz dodatkowe teksty i materiały, które wprowadzą w tematykę  zachęcała Natalia Sielewicz.

Wys

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 06.07.2021
Godzina emisji: 09.31, 09.39

zch

Wystawę "Plan Tysiącletni" możemy oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 


Polecane