Deszcz na życzenie? Nowe technologie w walce z żywiołami
2021-07-06, 11:07 | aktualizacja 2021-07-07, 17:07
Ludzkość od zawsze dąży do poskromienia natury i dopasowania jej praw do swoich potrzeb. W obliczu groźnych zjawisk atmosferycznych takich jak powódź i susza z pomocą mają nam przyjść nowe technologie. Na południu Polski jest to system czujników i kamer ostrzegający przed powodziami, a w Arabii Saudyjskiej – drony i rozpylane substancje wywołujące deszcz.
Wały przeciwpowodziowe pod stałą obserwacją
Spustoszone domy, zatopione samochody i zdewastowana infrastruktura. To zaledwie kilka spośród wielu rodzajów strat, jakie wywołuje powódź. Na południu Polski wdrażany jest program połączenia czujników i kamer zamontowanych przy rzekach z centrami ochrony przeciwpowodziowej.
– Warstwa transmisyjna będzie służyć łączeniu czujników zlokalizowanych na wałach powodziowych i innych obiektach hydrotechnicznych. Kamery zaś będą na bieżąco przekazywać do centrum oglądowego obraz pokazujący stany wód i otoczenia – tłumaczy Sławomir Wojtacki, prezes zarządu firmy odpowiedzialnej za program. – Dzięki bieżącemu podglądowi stanu wód będziemy mogli skutecznie zapobiegać ewentualnym powodziom, rozlewiskom i reagować na sytuacje kryzysowe – dodaje.
W krajach Unii Europejskiej podobne systemy są stosowane już od dawna. W Polsce planuje się rozszerzenie pilotażowego programu na obszar całego kraju. Projekt zostanie zrealizowany do końca marca 2022 roku za kwotę ponad 30 milionów złotych.
Posłuchaj
Drony ześlą nam deszcz?
Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały, że będą wywoływać deszcz za pomocą dronów, które mają wlatywać w chmury i wyzwalać wyładowania elektryczne, aby w ten sposób doprowadzić do opadów. Profesor Cezary Galiński z Politechniki Warszawskiej nie jest jednak do końca przekonany do tej metody.
– Wywołanie deszczu z chmury jest możliwe pod warunkiem, że w chmurze jest odpowiednio dużo wody i panują odpowiednie warunki termodynamiczne. A to oznacza, że z tej chmury i tak za chwile spadnie deszcz – stwierdził.
Zanim potrząśniemy chmurą, możemy ją "zasiać" poprzez rozpylenie w atmosferze cząsteczek jodku srebra. Substancja ta w wyższych partiach atmosfery przyciąga do siebie kropelki wody, co przyspiesza tworzenie się chmur. Z takiej techniki korzystają m.in. Libia, Katar i Arabia Saudyjska.
Czy SI pomoże nam pokonać kryzys klimatyczny?/NaukowoTV
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Makowski (Polskie Radio Łódź)
Data emisji: 06.07.2021
Godzina emisji: 11.19
kr