Dwie godziny ze smartfonem. Pierwszy krok do otyłości
Używanie smartfona przez więcej niż dwie godziny dziennie powoduje, że mamy większą ochotę na podjadanie, zwłaszcza niezdrowych rzeczy – do takich wniosków doszli koreańscy badacze, którzy przeanalizowali wagę i styl życia nastolatków.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Shutterstock.com/New Africa
– To kwestia związana z psychologią i nawykami. Jeśli zaczynamy częściej powtarzać daną czynność, wypracowujemy nawyk, którym karmimy mózg. To zachowania automatyczne, które mają wpływ na nasze zachowanie w danej sytuacji, na decyzje, jakie wówczas podejmujemy. Korzystając nadmiernie z telefonu, w pewnym momencie zapominamy o jedzeniu, zaczynamy tracić kontrolę nad sobą – mówi psycholog dr Izabela Gontarek i podkreśla, że wspomniane badania pokazały, iż osoby, które używają telefonu wyłącznie do przeglądania i szukania informacji, o wiele zdrowiej się odżywiają.
Małgorzata Stanior, dietetyk kliniczny, akcentuje, że problem dotyczy nie tylko smartfonów, ale też telewizji. Dziecko wpatrzone w ekran ma większe predyspozycje do tycia. – Ważne jest to, żeby dzieci wiedziały, co spożywają. Warto z nimi rozmawiać, pytać, co im smakuje, wtedy też mamy większą kontrolę nad tym, ile jedzą – podkreśla dietetyk.
Zdrowe odżywianie dzieci / ZdrowoManiaTV
Izabela Gontarek dodaje, że to, co jemy i w jaki sposób to robimy, jest odzwierciedleniem naszego stanu emocjonalnego. – Wiele zaburzeń związanych z odżywianiem wynika z czynników psychologicznych – podsumowuje psycholog.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 23.06.2021
Godzina emisji: 6.15