Maluch w gdańskim zoo. Oryks szablorogi to gatunek wymarły w naturze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maluch w gdańskim zoo. Oryks szablorogi to gatunek wymarły w naturze
Oryks szablorogiFoto: Pixabay.com

W gdańskim zoo na świat przyszedł oryks szablorogi. Samiczka ma niespełna trzy tygodnie, lubi chować się w trawie i jest prawdziwym oczkiem w głowie pracowników ogrodu. Narodziny małego oryksa to prawdziwa sensacja. Gatunek od lat uchodzi za wymarły w naturze.

Mała samiczka jest córką Pyzy, urodzonej w gdańskim zoo, oraz samca, który przyjechał z Wysp Brytyjskich. Narodziny oryksa to wielkie wydarzenie dla pracowników. – Małą zasłaniają teraz dorosłe osobniki. Wszystkie schowały się w głębi wybiegu, w cieniu. Najlepiej obserwować je rano, zanim w zoo zjawią się odwiedzający. Samiczka jest coraz odważniejsza. Biega po wybiegu i pewnie niedługo będzie można podziwiać ją w pełnej okazałości – mówiła Malwina Spandowska z gdańskiego zoo. 

 

Posłuchaj

3:34
Mały oryks szablorogi w gdańskim zoo (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Proces reintrodukcji 

– Przychów oryksów mamy co roku. Musieliśmy jednak trochę poczekać, by urodziła się dziewczynka. W ramach programu hodowlanego, w przyszłości pojedzie pewnie do innego ogrodu lub wróci na wolność, do Afryki. Od kilku lat wspieramy populację oryksów. Zwierzęta te przestały występować w naturze. Obecnie żyją w zamkniętych rezerwatach o dużych powierzchniach – wyjaśniał Andrzej Gutowski, kierownik sekcji zwierząt kopytnych w gdańskim zoo. 

Mały oryks

– Oryksy rodzą się bezrożne. Około trzeciego tygodnia życia pojawiają się im małe guziołki, takie guziczki, które są już mocno widoczne u półrocznego osobnika. Rogi oryksów rosną niemalże przez całe ich życie – tłumaczył. – Mała nie ma jeszcze imienia. Nadają je zwykle pielęgniarze, gdy zauważą cechy charakterystyczne zwierzęcia. Mama malucha ma na imię Pyza. Wzięło się to od jej zwyczaju upychania sobie siana między policzek a zęby. Myślę jednak, że imię młodej samiczki będzie miało coś wspólnego z szybkością i biegiem – podsumował. 

ZOObacz co w Warszawskim ZOO - odc. 14 - Oryksy / Warszawskie ZOO

Gatunek wymarły 

Oryks szablorogi to gatunek, który występował na terenach pustynnych i półpustynnych Afryki Północnej. Dzięki specyficznej pracy nerek zwierzęta były doskonale przystosowane do życia w pustynnych warunkach i dobrze znosiły okresy suszy. Ze względu na działalność myśliwską, mającą na celu pozyskiwanie rogów i skór oryksów, pod koniec XIX wieku uznane zostały za gatunek wymarły w naturze. 

Ogrody zoologiczne i prywatne hodowle z całego świata podejmują próby reintrodukcji, czyli przywrócenia gatunku do naturalnego środowiska. W program zaangażowane jest także gdańskie zoo. Jak podkreśla kierownictwo ogrodu, każdy przychówek to prawdziwy sukces hodowlany.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Nietopiel (Radio Gdańsk)
Data emisji: 22.06.2021
Godzina emisji: 11.20

zch

Polecane