Noc Świętojańska. Co świętowali nasi przodkowie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Noc Świętojańska. Co świętowali nasi przodkowie?
Pokazy związane z obchodami Nocy ŚwiętojańskiejFoto: PAP/Andrzej Grygiel

– Kiedyś ta noc była pełna magicznych zwyczajów, pochodzących z czasów jeszcze przedchrześcijańskich. Miały one na celu zaklinanie miłości, płodności, szczęścia, dostatku, ale też oczyszczenie świata z istot demonicznych, które uważano za niebezpieczne. Stąd taką istotną rolę w obrzędach odgrywały ogień i woda, bo są to żywioły uznawane za oczyszczające – wyjaśniała Małgorzata Kunecka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. 


czarownice.jpg
Złe ziele i słowiańskie demony

Ogromnie istotną rolę w dawnych obrzędach odgrywały również rośliny, które właśnie w tym okresie są w największym rozkwicie. – Ta zieleń jeszcze nie jest zmęczona upałami, a wszystko już kwitnie lub kwitło. W ludowych zwyczajach, żeby zioła zbierać do Nocy Świętojańskiej, najlepiej w czerwcu lub maju, jeśli był wystarczająco ciepły, tkwi trochę racjonalnej wiedzy, bo rzeczywiście w tym czasie mają one najwięcej właściwości leczniczych – zaznacza rozmówczyni Piotra Łodeja. Przed najkrótszą nocą w roku zioła zbierali zielarze i zielarki, a w ten szczególny czas robili to wszyscy, wierząc, że rośliny zerwane tego wieczora po zachodzie słońca będą miały szczególną moc. 


Posłuchaj

10:20
Noc Świętojańska, dawniej i dziś. Czy pamiętamy o znaczeniu symboli tego dnia? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 


topielec Malczewski 1200.jpg
Słowiańskie strzygi i topielce – dlaczego lubimy się bać? "Straszne" historie i psychologia

Zioła suszono i trzymano na wypadek choroby. – Można z nich było zrobić napar czy kompres na ranę, ale też zaszywano je w ubraniu i pościeli, żeby zapewnić sobie zdrowie i uniknąć działania niebezpiecznych sił, których, jak wierzyli nasi przodkowie, świat był pełen – dodała Małgorzata Kunecka.

Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa/Noc Świętojańska

Obecnie Noc Kupały, zwana także Nocą Świętojańską czy Sobótką, świętowana jest na całej półkuli północnej. Im bardziej na północ, tym jej obchody bardziej uroczyste. Do dziś w Skandynawii i krajach bałtyckich jest to dzień wolny od pracy. Z dawnych zwyczajów do dziś przetrwały głównie te związane z puszczaniem wianków na wodę czy spotkaniami na świeżym powietrzu, bo pogoda sprzyja. 


Posłuchaj

3:08
Noc Kupały, czyli czas przemiany życia (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zwróciła uwagę Małgorzata Kunecka, dla nas ta noc często jest symbolicznym rozpoczęciem czasu wolnego, końca szkoły i zbliżających się wakacji. Dawniej był to właśnie koniec okresu związanego ze świętowaniem Wielkiej Nocy i Bożego Ciała, oznaczający początek okresu najbardziej pracowitego na polu, m.in. w związku ze zbiorem zbóż. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciejZapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr ŁodejWitold Lazar
Gość: Małgorzata Kunecka (Muzeum Etnograficznego w Warszawie)
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska
Data emisji: 21.06.2021
Godzina emisji: 12.31

gs

Polecane