Nowe boisko i nowe możliwości dla "Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących" w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe boisko i nowe możliwości dla "Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących" w Krakowie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/A.RICARDO

Nową, sportową infrastrukturę i wyposażenie pozwalające na naukę poruszania się po mieście otrzymali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół i Placówek pn. "Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących" w Krakowie. – Mamy nową rzeczywistość, w której jako nauczyciele wychowania fizycznego możemy dać więcej możliwości dzieciom – mówi nauczycielka Agnieszka Jeziorowska. 

Posłuchaj

3:47
Sport bez ograniczeń. Nowy obiekt sportowy dla uczniów szkoły dla osób niewiadomych w Krakowie (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wielofunkcyjne i nowoczesne

Placówka zyskała przede wszystkim nowe, wyjątkowe boisko wielofunkcyjne, bezpieczne, nowoczesne i dostosowane do potrzeb jej wychowanków. – Cel jest taki, żeby osoby niewidome mogły grać we wszystkie gry. Grają w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną. Staramy się, żeby dzieciaki spróbowały wszystkiego – zapewnia dyrektor szkoły Marcin Dębski.


Goalball – na czym polega?

Zrewitalizowane boiska zaprezentowano po raz pierwszy 9 czerwca, co uczczono uczniowskim meczem goalballu. – Goalball to nic innego jak piłka toczona. Tej piłki się nie rzuca, ponieważ kiedy nie widzimy, nie możemy jej złapać. Możemy natomiast ją toczyć i kiedy ją słyszymy, łatwiej jest nam zareagować – wyjaśnia Agnieszka Jeziorowska.

Oprócz boiska na terenie szkoły znalazły się ciągi piesze, ścieżka miejsca i sygnalizatory świetlne, czyli wszystko to, co pozwoli dzieciom nauczyć się poruszania w miejskiej przestrzeni w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach. 

Zmiany na lepsze

– Proszę sobie wyobrazić, że nasze boisko było na asfalcie, więc jak popadał deszcz, robiły się kałuże. Teraz mamy ścieżkę miejską, prowadnice, mamy pola uwagi, oznakowane schody. Jestem szczęśliwa, że doczekaliśmy się tych zmian – mówi nauczycielka orientacji przestronnej Lucyna Zalewska.

BLIND FOOTBALL - Jak w piłkę nożną grają osoby niewidome?/PIŁKA W GRZE

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 18.06.2021
Godzina emisji: 14.33

kr

Polecane