Bezpiecznie na szlaku. W Beskidach i Gorcach powstaną schrony turystyczne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bezpiecznie na szlaku. W Beskidach i Gorcach powstaną schrony turystyczne
Turysta/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ michelangeloop

Góry to nie tylko piękne widoki, relaks i odpoczynek. Zmieniające się warunki atmosferyczne mogą okazać się dla turystów prawdziwym zagrożeniem. By zapobiec nieszczęściom, Małopolska Organizacja Turystyczna planuje postawić schrony przy szlakach w Beskidach oraz w Gorcach. Jak będą wyglądać i jaką funkcję pełnić? 

Małopolska Organizacja Turystyczna planuje stworzenie schronów, które uzupełniłyby infrastrukturę schronisk. Funkcja powstających obiektów miałaby być jednak nieco inna. Schrony przeznaczone będą na krótki pobyt, który umożliwi przeczekanie burzy, chłodu lub zamieci śnieżnej. Ośrodki mają być bezobsługowe i kameralne. Powstała już wizualizacja.

Pierwszy schron ma powstać na zboczu góry Łopień w Beskidzie Wyspowym. Budynek jest inspirowany alpejskimi i skandynawskimi doświadczeniami. – Rolą schronów jest podniesienie bezpieczeństwa turystów. Jeśli patrzymy na polskie góry, głównymi przeciwnościami, z którymi przychodzi im się zmierzyć, są uderzenia piorunów i niekorzystne warunki atmosferyczne, które występują głównie zimą. Obiekty mają za zadanie ochronić przed nimi miłośników górskich wycieczek – mówił Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Posłuchaj

3:29
Schrony turystyczne staną przy polskich szlakach. Na czym polegać ma inicjatywa? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Schrony. Dla kogo?

– Jest sporo osób, które na szlakach szukają mocniejszych wrażeń. Schrony dawałyby im taką możność i stwarzały poczucie bezpieczeństwa. Miałam do czynienia z takimi budynkami na Ukrainie. Tamtejsze szlaki są długie. Schrony dawały możliwość odpoczynku – zaznaczyła Ewa Młynarczyk, przewodnik beskidzki.  

– Widoczny na wizualizacji schron jest wzorem, który chcielibyśmy powielać w najbliższych latach. Mamy nadzieję, że takich obiektów powstanie na naszych szlakach przynajmniej kilkanaście. Ich powierzchnia jest niewielka. To raptem 24 metry kwadratowe. W schronie znajdują się wnęki z miejscami noclegowymi, które przewidziane są jedynie dla kilku osób – wyjaśnił Grzegorz Biedroń. 


Bezpieczeństwo turystów 

– Niestety cały czas zdarzają się sytuacje, że porażenie piorunem nastąpiło w wyniku schronienia się przed deszczem pod drzewami. Projektowane obiekty są idealnym miejscem na przeczekanie nawałnicy, a nawet przespanie nocy, gdy coś nieoczekiwanego wydarzy się na szlaku – podkreśliła przewodnik. 

– Jeśli takie miejsca powstaną, na pewno będziemy mieli je zlokalizowane na naszych mapach. Jeśli turysta powie nam, na jakim jest szlaku i w którym schronie się znajduje, z łatwością będziemy mogli do niego dotrzeć i udzielić mu potrzebnej pomocy – zapewnił Grzegorz Sus, ratownik górski.


BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH / Nowa Era


Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy schrony miałaby stanąć przy szlakach. Jak czytamy na stronie Małopolskiej Organizacji Turystycznej, samorząd województwa jest w trakcie pozyskiwania środków finansowych na tę inwestycję.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak 
Data emisji: 18.06.2021
Godzina emisji: 12.35

zch/kr

Polecane