Co masz zrobić dziś, zrób jutro. O problemach prokrastynacji
2021-06-16, 13:06 | aktualizacja 2021-06-16, 18:06
Nie należy mylić jej z lenistwem. Prokrastynacja to nałogowe odkładanie wszystkiego na później. Skąd bierze się to wieczne odwlekanie? Czy prokrastynacja może mieć pozytywne skutki?
Szacuje się, że 80 – 90 procent studentów odkłada obowiązki na później. Problem dotyczy jednak nie tylko ich. Jak się okazuje, odwlekanie powierzonych nam zadań ma swoje źródło w dzieciństwie. – Zwykle prokrastynują dzieci, którym nie daje się prawa do popełniania błędów i wymaga się od nich, by wszystko robiły perfekcyjnie. Ze strachu przed oceną dzieci zaczynają odkładać w czasie rzeczy, które powinny zrobić. W pewnym momencie uznają, że i tak przegrają z czynnościami, więc nie ma sensu się starać – tłumaczyła Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Posłuchaj
"Na jutro"
– Najczęściej odkładamy w czasie rzeczy trudne i stresujące. Czynności te mogą mieć różny charakter, od napisania artykułu, po przeprowadzenie trudnej rozmowy – zaznaczył Krzysztof Kossy, psycholog biznesu. – Z łagodną odmianą prokrastynacji można sobie jednak radzić. Pomocna może okazać się metoda małych kroków. Jeśli podzielimy zadanie na etapy, to prościej będzie nam zabrać się do realizacji poszczególnych, mniejszych części – radził.
Mózg, który odkłada na później. O prokrastynacji - Jarosław Michałowski, Joanna Gutral / Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Dreszcz emocji
– Niektórzy twierdzą, że prokrastynacja pomaga im być bardziej efektywnymi. Argumentują to tym, że zamiast wykonywać zadaną czynność, robią inną, również ważną. Inni twierdzą z kolei, że lubią dreszczyk emocji towarzyszący zbliżającemu się terminowi wykonania zadania. Adrenaliny dodaje im niepewność, czy aby na pewno ze wszystkim zdążą – wyjaśniał Marek Wypych z Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.
Posłuchaj
Prokrastynacja w biznesie
Czy osoby nagminnie odkładające wszystko "na potem" mają szansę znaleźć dla siebie miejsce w biznesie? – Zależy, jak wiele spraw odkładają. Jako przedsiębiorcy skupiamy się głównie na ocenie, czy dany kandydat potrafi priorytetyzować i skupiać się na tym, co najważniejsze. Podstawowym wskaźnikiem, decydującym o tym, czy ktoś nadaje się na menadżera, jest zdolność do podejmowania 80 procent decyzji od ręki – powiedział Cezary Kazimierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
JAK PRZESTAĆ ODKŁADAĆ NA PÓŹNIEJ? 3 TECHNIKI NA PROKRASTYNACJĘ / Przeciętny Człowiek
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiałów reporterskich: Monika Suszek
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 12.21, 12.43
zch