Sztuczna inteligencja wspomaga psychiatrię
Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają do medycyny. Roboty samodzielnie wykonujące zabiegi, operacje wykonywane zdalnie dzięki wykorzystaniu szybkiego internetu: to już się dzieje, a wkrótce stanie się powszechne. Teraz sztuczna inteligencja zaczyna być wykorzystywana w psychiatrii.
(zdjęcie ilustracyjne)
Foto: Syda Productions/Shutterstock.com
Przeprowadzone badania wskazują, że lekarze psychiatrzy stawiają trafną diagnozę jedynie w blisko 50 procentach. Tymczasem powstaje coraz więcej programów, które na podstawie analizy zachowania czy sposobu mówienia mogą ocenić stan psychiczny pacjenta.
Już ośmiosekundowa próbka głosu pozwala ocenić jednej z tego typu aplikacji stan zdrowia osoby badanej. I, jak wykazują badania, metoda ta jest skuteczna w aż 80 procentach! Co więcej, aplikacja nigdy nie pomyliła się w przypadku dzieci.
– Tylko dzieci nie potrafią udawać, nawet przed kamerą. Z dorosłymi jest inaczej, potrafią manipulować swoim głosem: tym, jak szybko mówią, w jaki sposób i jak bardzo emocjonalnie – tłumaczy Ellen McGeeney. – Jeżeli jednak nie będziemy manipulować, to aplikacja pozwoli wykryć stany depresyjne trzy miesiące wcześniej – wskazuje.
Inny tego typu program wykorzystuje nie tyle mowę, ile pauzy w mówieniu. – W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma podstawowymi kwestiami. Po pierwsze: chorzy wolniej myślą, dłużej szukane są słowa. To wpływa na tempo mówienia – wyjaśnia Carol Wilson z Uniwersytetu Stanforda. – Po drugie: organizm, chcąc się bronić, używa dłuższych pauz. Te nie są słyszalne dla zwykłego człowieka, dzięki czemu chorym udaje się stworzyć prowizoryczny most komunikacyjny – dodaje.
Czas nauki: da Vinci operuje/YouTube Telewizja Naukowa PIONIER TV
Oczywiście sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarza, jednak może być pomocna. – Oceniając stan chorego i podejmując decyzję, czy kogoś leczyć, opieramy się na większej ilości kryteriów. Głos może być jednym z nich – wyjaśnia lekarz psychiatrii Sławomir Morawiec. – Kiedy człowiek jest w jednostajnie obniżonym nastroju, to także jego głos się zmienia, jego zachowanie, postawa ciała, tempo wypowiedzi – wylicza.
Również Facebook zaczyna zwracać uwagę na stan naszego zdrowia psychicznego. Algorytm analizuje treść umieszczanych przez nas postów i jeśli wykryje słowa klucze, zasugeruje wizytę u specjalisty psychologa. Co więcej, poinformuje o tym także naszych znajomych!
Czy sztuczna inteligencja nas wyleczy?/YouTube Nauka. To lubię
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 15.06.2021
Godzina emisji: 06.49
pr