Wirtualna rzeczywistość pomoże zrozumieć problemy starszych
2021-06-14, 11:06 | aktualizacja 2021-06-14, 20:06
Społeczeństwa krajów rozwiniętych coraz bardziej się starzeją: tak jest i w Polsce. Jedną z konsekwencji tego faktu powinna być zmiana w projektowaniu przestrzeni. Powinna i na pewno będzie – pytanie, jak szybko. Jak się okazuje, nasi architekci już nad tym pracują.
W tworzeniu nowoczesnych przestrzeni przystosowanych do potrzeb ludzi starszych pomaga wirtualna rzeczywistość, czyli VR. Dzięki jej wykorzystaniu naukowcy z Politechniki Śląskiej mogą projektować w ten sposób, aby uniknąć tworzenia miejsc z potencjalną trudnością czy wręcz zagrożeniem dla osób np. z chorobami wieku starszego.
Posłuchaj
– Skoro będzie coraz więcej ludzi starszych, a wiemy, że z wiekiem pojawiają się pewne dysfunkcje, to miasta powinny na to zapotrzebowanie odpowiedzieć w różnych obszarach – wskazuje Agnieszka Labus z fundacji Laboratorium Architektury 60+. – Pod uwagę powinny być wzięte mieszkalnictwo, transport, przestrzenie publiczne – wylicza.
Niestety, rzeczywistość skrzeczy: polskie miasta i budynki wciąż nie są dostosowane do zmieniającego się społeczeństwa: brakuje chociażby informacji o układzie budynku czy lokalizacji w nim np. łazienek.
Aby wczuć się w problemy ludzi w podeszłym wieku, wystarczy użyć wirtualnej rzeczywistości. – Wymodelowaliśmy wraz ze studentami Wydziału Architektury oraz Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki przestrzeń korytarza w obiekcie użyteczności publicznej. Znajdowały się tam różne elementy: winda, wejście do toalet, gabinetów, miejsca oczekiwania – mówi dr inż. Iwona Benek z Politechniki Śląskiej. Ten model powstał jeszcze przed pandemią, obecnie został stworzony także model mieszkania.
Miasta przyszłości, budynki instytucji i nasze mieszkania muszą ulec przemodelowaniu – Trendy wskazują, żeby tworzyć nowo projektowane osiedle czy mieszkania, jako miejsca na całe życie. Tzn. takie, które w każdym momencie naszego życia będą spełniać nasze potrzeby – tłumaczy Agnieszka Labus. Tego typu wielopokoleniowe osiedla już istnieją w Skandynawii, Szwajcarii czy Japonii.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 14.06.2021
Godzina emisji: 11.21
pr