Wirtualna rzeczywistość pomoże zrozumieć problemy starszych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wirtualna rzeczywistość pomoże zrozumieć problemy starszych
Sondaż dot. emerytur przeprowadził United Pollster na zlecenie "DGP" i RMFFoto: Fox_Ana / Shutterstock.com

Społeczeństwa krajów rozwiniętych coraz bardziej się starzeją: tak jest i w Polsce. Jedną z konsekwencji tego faktu powinna być zmiana w projektowaniu przestrzeni. Powinna i na pewno będzie – pytanie, jak szybko. Jak się okazuje, nasi architekci już nad tym pracują.


seul_pixabay_1200.jpg
Praca wrocławskiej studentki wyróżniona przez władze Seulu


W tworzeniu nowoczesnych przestrzeni przystosowanych do potrzeb ludzi starszych pomaga wirtualna rzeczywistość, czyli VR. Dzięki jej wykorzystaniu naukowcy z Politechniki Śląskiej mogą projektować w ten sposób, aby uniknąć tworzenia miejsc z potencjalną trudnością czy wręcz zagrożeniem dla osób np. z chorobami wieku starszego. 


Posłuchaj

3:25
Architekci wykorzytują VR projektując przestrzenie dla ludzi starszych (trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Skoro będzie coraz więcej ludzi starszych, a wiemy, że z wiekiem pojawiają się pewne dysfunkcje, to miasta powinny na to zapotrzebowanie odpowiedzieć w różnych obszarach – wskazuje Agnieszka Labus z fundacji Laboratorium Architektury 60+. – Pod uwagę powinny być wzięte mieszkalnictwo, transport, przestrzenie publiczne – wylicza.

Niestety, rzeczywistość skrzeczy: polskie miasta i budynki wciąż nie są dostosowane do zmieniającego się społeczeństwa: brakuje chociażby informacji o układzie budynku czy lokalizacji w nim np. łazienek. 

Aby wczuć się w problemy ludzi w podeszłym wieku, wystarczy użyć wirtualnej rzeczywistości. – Wymodelowaliśmy wraz ze studentami Wydziału Architektury oraz Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki przestrzeń korytarza w obiekcie użyteczności publicznej. Znajdowały się tam różne elementy: winda, wejście do toalet, gabinetów, miejsca oczekiwania – mówi dr inż. Iwona Benek z Politechniki Śląskiej. Ten model powstał jeszcze przed pandemią, obecnie został stworzony także model mieszkania.

Miasta przyszłości, budynki instytucji i nasze mieszkania muszą ulec przemodelowaniu – Trendy wskazują, żeby tworzyć nowo projektowane osiedle czy mieszkania, jako miejsca na całe życie. Tzn. takie, które w każdym momencie naszego życia będą spełniać nasze potrzeby – tłumaczy Agnieszka Labus. Tego typu wielopokoleniowe osiedla już istnieją w Skandynawii, Szwajcarii czy Japonii.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 14.06.2021
Godzina emisji: 11.21

pr

Polecane