Książki, optymizm i nadzieja, czyli Big Book Festival 2021
Trzy dni, 40 wydarzeń (większość z nich stworzy okazję do bezpiecznego i bezpośredniego spotkania z pisarzami, artystami i czytelnikami), ponad 100 gości: tak w bardzo dużym skrócie wygląda program tegorocznego Big Book Festival. Hasło tej edycji brzmi "Jeszcze będzie najpiękniej!" i, jak zapowiadają organizatorzy, będzie to bardzo optymistyczna edycja.
Zdj. ilustracyjne
Foto: Shutterstock/sevenke
W programie m.in. premierowe prezentacje nowych książek, dyskusje o sprawach, którymi żyjemy, sześć wydarzeń specjalnych, czyli charakterystycznych dla Big Book Festivalu słuchowisk, performansów i spektakli prezentowanych tylko raz w przestrzeni miasta. Będą także wirtualne spotkania z autorami i myślicielami ze świata, a także wielogłosowe dyskusje inspirowane literaturą i chwytające ducha czasu, czy dwa Okrągłe Stoły Literackie, przy każdym usiądzie dziesięcioro pisarek i pisarzy. Nad całym festiwalem unosił się będzie pogodny duch optymizmu i dowcipu, towarzyszący wydarzeniu już od dziewięciu lat.
– Hasła Big Book Festivalu zawsze tchnęły optymizmem i nadzieją. I w tym roku mamy poczucie, że po tym całym pandemicznym wyizolowaniu, po wielu miesiącach rozłąki, niepokoju, lęku o siebie, lęku przed samymi sobą nawzajem, bardzo potrzebujemy się spotkać, spojrzeć sobie w oczy, jakoś uwierzyć, że jesteśmy w stanie ze sobą funkcjonować – mówi Paulina Wilk z Fundacji Kultura Nie Boli, współorganizatora Big Book Festivalu. – I mam poczucie, że festiwal, który w dużej mierze będzie się odbywał w przestrzeniach plenerowych, mam nadzieję, w pełnym słońcu, ten powrót do wzajemnego zaufania i wiary w lepsze jutro ułatwi – deklaruje.
I choć na Big Book Festivalu wszystko będzie się kręciło wokół książek, pojawią się także gwiazdy "nieliterackie": m.in. Matylda Damięcka, która wraz z Czesławem Mozilem i Dobromirem Dymeckim zaprezentują "Folwark Ostateczny" wg tekstów George'a Orwella i Martina Luthera Kinga, z kolei Andrzej Chyra odczyta fragmenty "Serotoniny" Michela Houellebecqa. Na zakończenie festiwalu Tomasz Cyz reżyseruje spektakl "Benia Krzyk. Sceny z życia" na motywie "Opowiadań odeskich" Izaaka Babla z Grzegorzem Damięckim w roli głównej.
– Pandemia była czasem dużych egzystencjalnych niepokojów, dlatego częściej sięgaliśmy po literaturę, więcej czytaliśmy, aby znaleźć ulgę, odpowiedzi na wiele pytań, żeby nas zabrała stąd, z miejsca wielkiej niepewności życiowej – mówi Paulina Wilk. – Ale to też jest źródłem naszego optymizmu: literatura przypomniała o sobie i ludzie przypomnieli sobie o literaturze – dodaje.
– Mamy w programie aż 11 polskich premier literackich, a więc dużo będzie okazji, aby nie tylko poczuć bliskość z książkami, ale też popatrzeć pisarzowi w oczy – zachęca gość Trójki.
Big Book Festival 2021 | Duży Festiwal Czytania |25-27 Warszawa i on-line/YouTube Big Book Cafe & Festival
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Data emisji: 14.06.2021
Godziny emisji: 10.22, 10.31
mat. prasowe/pr/kr