Książki, optymizm i nadzieja, czyli Big Book Festival 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Książki, optymizm i nadzieja, czyli Big Book Festival 2021
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/sevenke

Trzy dni, 40 wydarzeń (większość z nich stworzy okazję do bezpiecznego i bezpośredniego spotkania z pisarzami, artystami i czytelnikami), ponad 100 gości: tak w bardzo dużym skrócie wygląda program tegorocznego Big Book Festival. Hasło tej edycji brzmi "Jeszcze będzie najpiękniej!" i, jak zapowiadają organizatorzy, będzie to bardzo optymistyczna edycja.


Jerzy Pilch Forum 1200.jpg
"Granatowe Góry" Jerzego Pilcha. Festiwal Słowa poświęcony pamięci pisarza


W programie m.in. premierowe prezentacje nowych książek, dyskusje o sprawach, którymi żyjemy, sześć wydarzeń specjalnych, czyli charakterystycznych dla Big Book Festivalu słuchowisk, performansów i spektakli prezentowanych tylko raz w przestrzeni miasta. Będą także wirtualne spotkania z autorami i myślicielami ze świata, a także wielogłosowe dyskusje inspirowane literaturą i chwytające ducha czasu, czy dwa Okrągłe Stoły Literackie, przy każdym usiądzie dziesięcioro pisarek i pisarzy. Nad całym festiwalem unosił się będzie pogodny duch optymizmu i dowcipu, towarzyszący wydarzeniu już od dziewięciu lat.


Posłuchaj

5:19
Big Book Festival 2021 cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

– Hasła Big Book Festivalu zawsze tchnęły optymizmem i nadzieją. I w tym roku mamy poczucie, że po tym całym pandemicznym wyizolowaniu, po wielu miesiącach rozłąki, niepokoju, lęku o siebie, lęku przed samymi sobą nawzajem, bardzo potrzebujemy się spotkać, spojrzeć sobie w oczy, jakoś uwierzyć, że jesteśmy w stanie ze sobą funkcjonować – mówi Paulina Wilk z Fundacji Kultura Nie Boli, współorganizatora Big Book Festivalu. – I mam poczucie, że festiwal, który w dużej mierze będzie się odbywał w przestrzeniach plenerowych, mam nadzieję, w pełnym słońcu, ten powrót do wzajemnego zaufania i wiary w lepsze jutro ułatwi – deklaruje.

I choć na Big Book Festivalu wszystko będzie się kręciło wokół książek, pojawią się także gwiazdy "nieliterackie": m.in. Matylda Damięcka, która wraz z Czesławem Mozilem i Dobromirem Dymeckim zaprezentują "Folwark Ostateczny" wg tekstów George'a Orwella i Martina Luthera Kinga, z kolei Andrzej Chyra odczyta fragmenty "Serotoniny" Michela Houellebecqa. Na zakończenie festiwalu Tomasz Cyz reżyseruje spektakl "Benia Krzyk. Sceny z życia" na motywie "Opowiadań odeskich" Izaaka Babla z Grzegorzem Damięckim w roli głównej.


Posłuchaj

5:14
Big Book Festival 2021 cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

– Pandemia była czasem dużych egzystencjalnych niepokojów, dlatego częściej sięgaliśmy po literaturę, więcej czytaliśmy, aby znaleźć ulgę, odpowiedzi na wiele pytań, żeby nas zabrała stąd, z miejsca wielkiej niepewności życiowej – mówi Paulina Wilk. – Ale to też jest źródłem naszego optymizmu: literatura przypomniała o sobie i ludzie przypomnieli sobie o literaturze – dodaje.

– Mamy w programie aż 11 polskich premier literackich, a więc dużo będzie okazji, aby nie tylko poczuć bliskość z książkami, ale też popatrzeć pisarzowi w oczy – zachęca gość Trójki.

Big Book Festival 2021 | Duży Festiwal Czytania |25-27 Warszawa i on-line/YouTube Big Book Cafe & Festival

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Data emisji: 14.06.2021
Godziny emisji: 10.22, 10.31

mat. prasowe/pr/kr

Polecane