Hologram zamiast pacjenta. Zdalne operacje przyszłością chirurgii?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Hologram zamiast pacjenta. Zdalne operacje przyszłością chirurgii?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/metamorworks

Stworzona przez naszych rodaków technologia oparta na hologramie została niedawno wykorzystana do przeprowadzenia operacji wszczepienia stengraftu do aorty brzusznej. Zabieg miał miejsce w oddalonej o ok. 1000 km Sofii, stolicy Bułgarii. – Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebują naszej pomocy – powiedział dr hab. Marek Iłżecki ze Szpitala Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

operacja free 1200.jpg
Planowana operacja po przechorowaniu COVID-19. Czy są przeciwwskazania?

Z Lublina do Sofii

By wesprzeć bułgarskich lekarzy w przeprowadzanej operacji, medycy lubelskiego ośrodka skorzystali z nowoczesnego oprogramowania  HoloLens, dzięki któremu widzieli przez specjalne gogle trójwymiarowy hologram odwzorowujący wygląd naczyń krwionośnych pacjenta. Dzięki obrazowi holograficznemu i transmisji obrazu przekazywanego z Sofii do Lublina mogli oni nanosić drobne poprawki i uwypuklać pewne szczegóły, których nie zauważyli ich koledzy po fachu w innej części kontynentu.

– To odwzorowanie warunków anatomicznych u człowieka w skali niemal 1:1. Pozostawia bardzo wąski margines błędu, wynoszący niespełna 1 proc. – dr hab. Marek Iłżecki. – Nie operujemy w samym hologramie, tylko traktujemy go jako tzw. background, czyli to, w czym się poruszamy. Pamiętajmy, że implantując stengraft musimy mieć trójwymiarowe wyobrażenie tej przestrzeni, w której się znajdujemy. Hologram daje nam właśnie tego rodzaju wsparcie – tłumaczy.

Posłuchaj

3:01
Lekarze w Szpitalu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie asystowali w operacji przy pomocy hologramu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Druk światłem

– Technologia ta, które umożliwia przedstawienie obrazowych danych medycznych, czyli tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i tych wszystkich typowych badań, w postaci trójwymiarowego hologramu.  To daje lekarzowi możliwość poczucia prawdziwej głębi. Z naszego punktu widzenia jest to normalny obiekt, taki jak kubek stojący na biurku. Można powiedzieć, że to jest w pewnym sensie druk światłem – dodaje dr hab. inż. Andrzej Skalski, dyrektor ds. rozwoju technologii i mieszanej rzeczywistości w firmie, która stworzyła technologię HoloLens.

W najbliższej przyszłości lubelscy lekarze przeprowadzą jeszcze dwa zdalne zabiegi z użyciem obrazu holograficznego, podczas których będą łączyć się z lekarzami pracującymi w Sofii.

AGH - dr hab. inż Andrzej Skalski, prof. AGH - Czy rozszerzona rzeczywistość może zmienić medycynę?/'Konferencja Cerebro

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 14.06.2021
Godzina emisji: 06.22

kr

Polecane