Jak zrozumieć słonia? Jego mowę można już sprawdzić w słowniku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak zrozumieć słonia? Jego mowę można już sprawdzić w słowniku
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Co mówią słonie? Od niedawna nie musimy się już tego domyślać. W sieci znaleźć można słownik mowy, którą porozumiewają się te zwierzęta. "The Elephant Voices" to cyfrowe opracowanie stworzone przez Joyce Poole. Praca powstawała kilkadziesiąt lat. Badaczka opisała w niej zachowania i dźwięki typowe dla słoni. Jak można się z nimi porozumieć? 

Słownik powstał na podstawie badań behawioralnych, zdjęć oraz nagrań audio i wideo słoni. Z opracowania można się dowiedzieć, co oznaczają poszczególne zachowania tych zwierząt, np. machanie trąbą, ogonem lub klękanie.  

– Gdy słoń podaje nam trąbę, to tak jakby podawał rękę. Końcówka tego narządu zwana jest dłonią. Widać, że zwierzęta są zdystansowane. Nie znają zapachu nowej osoby, więc pozostają wycofane. To również jeden ze sposobów komunikowania – mówił Patryk Pyciński, brygadzista słoni w warszawskim ogrodzie zoologicznym.


Posłuchaj

2:58
Co mówią słonie? Można to sprawdzić w słowniku! (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"The Elephant Voices"

– Słownik porozumiewania się słoni to zestawienie najczęściej występujących zachowań wśród tej grupy zwierząt. Jest ich dokładnie 404. Wiele z nich jest powtarzalnych i typowych. Nam, osobom pracującym ze zwierzętami na co dzień, ta publikacja dostarcza bardzo cennej wiedzy. Mamy oczywiście swoje spostrzeżenia. Część z nich pokrywa się z tymi opisanymi w słowniku. Należy jednak pamiętać, że niektóre z zachowań występują jedynie u przedstawicieli żyjących na wolności. Jest też grupa cech, które pojawiają się jedynie u słoni mieszkających w zoo – podkreślił Patryk Pyciński.  

– Bardzo cieszymy się, że słownik w końcu powstał. Informacje niezbędne do jego stworzenia zbierane były przez wiele lat. Myślę, że aby dokładnie się z nimi zapoznać oraz zaobserwować, jak opisy mają się do faktycznych zachowań zwierząt, potrzeba co najmniej miesięcznego urlopu – podsumował. 

Joyce Poole: The Elephant Network | Nat Geo Live / National Geographic

Najwięcej dźwięków słyszalnych dla człowieka słonie wydają o poranku. W późniejszych godzinach porozumiewają się głównie za pomocą infradźwięków oraz mowy ciała.

Konopie dla słoni z Warszawskiego ZOO - Patryk Pyciński - opiekun słoni / Warszawskie ZOO

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 12.06.2021
Godziny emisji: 08.19

zch/mk

Polecane