Bartosz Bielenia: "Boże Ciało" zostanie ze mną na zawsze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bartosz Bielenia: "Boże Ciało" zostanie ze mną na zawsze
Bartosz Bielenia podczas ceremonii wręczenia nagrody LUX Audience AwardsFoto: Forum/POOL/Reuters

Za nami uroczystość wręczenia nagrody publiczności LUX Audience Awards dla najlepszego filmu europejskiego. Podczas ceremonii odbywającej się w Strasburgu zwycięskim obrazem okazał się "Kolektyw", dokument w reżyserii Alexandra Nanaua. Oprócz niego do walki stanęła oscarowa produkcja "Na rauszu" Thomasa Vinterberga oraz "Boże Ciało" Jana Komasy. Jeszcze przed ceremonią połączyliśmy się z odtwórcą głównej roli Bartoszem Bielenią, z którym rozmawiał Paweł Turski.

Wojciech Plewiński, Anna Dymna 1200.jpg
Anna Dymna: wszystkie role jej życia

Poprzeczka coraz wyżej

Nagroda Lux Parlamentu Europejskiego od 2007 roku stawia sobie za cel nagradzanie filmów, które ukazują inność kultur europejskich, przy jednoczesnym ukazaniu uniwersalizmu pewnych wartości istotnych dla wszystkich Europejczyków. 


Posłuchaj

4:09
LUX Audience Awards. "Boże Ciało" w trójce nominowanych filmów (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Boże Ciało od czasu swojej premiery zdążyło zdobyć nominację do Oscara za najlepszy film międzynarodowy, nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i 11 Złotych Orłów – to tylko niektóre z wyróżnień. W przypadku LUX Audience Awards obraz Jana Komasy poprzestał na nominacji, mimo to Bartosz Bielenia pozostawał optymistą. – Mamy coraz ciekawszych rywali – skomentował aktor przed wręczeniem nagrody.

Zamknięcie pewnego etapu

Po "Bożym Ciele" mogliśmy oglądać Bartosza Bielenię, w mniejszych lub większych rolach, m.in. w filmach "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, "Magnezji" Macieja Bochniaka oraz thrillerze Jakuba Piątka" Prime Time". Śmiało można stwierdzić, że aktor nie może narzekać na brak propozycji, jednak czy czuje się zaszufladkowany przez świat filmowy i publiczność? – "Boże Ciało" zwróciło dużo uwagi, więc nie dziwię się, że jestem z tym kojarzony. Ten film pewnie zostanie ze mną na zawsze, pomimo wielu rzeczy, które w życiu zrobię – powiedział.

Posłuchaj

3:07
Istnieje życie po "Bożym Ciele". Rozmowa z Bartoszem Bielenią (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Film Jana Komasy pod koniec lutego zeszłego roku święcił tryumfy podczas uroczystości rozdania Polskich Nagród Filmowych. Tydzień później nastąpił lockdown, który Bartosz Bielenia, paradoksalnie, uważa za "jeden z najpiękniejszych okresów w życiu". – Zamknęliśmy "Bożym Ciałem" pewien etap. Po tym sukcesie zostałem zmuszony do odpoczynku. To było dla mnie bardzo dobre – przyznał. 

Boże ciało zwiastun PL/krkino.pl

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Autor rozmowy: Paweł Turski
Gość: Bartosz Bielenia (aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, odtwórca głównej roli w filmie "Boże Ciało" Jana Komasy)
Data emisji: 09.06.2021
Godziny emisji: 10.22, 10.30

kr


Polecane