Zioła – naturalne leki, które mogą nam pomóc

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zioła – naturalne leki, które mogą nam pomóc
Zioła i przyprawy mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/marilyn barbone

Niegdyś ziołolecznictwo było właściwie jedynym sposobem leczenia wszelkich dolegliwości. I w każdej miejscowości mieszkała kobieta, zwana babką albo wiedźmą, która znała właściwości lecznicze roślin, ich liści, kwiatów, korzeni, owoców. Z czasem ta wiedza, brutalnie i okrutnie zwalczana przez kościół i księży (palenie czarownic!), zaczęła zanikać. Teraz, na fali ekologii oraz mody na naturalność powrót do natury, następuje także renesans ziołolecznictwa.


fioletowa pszczoła 1200 free.jpg
Pszczoła fioletowa powróciła! Jest duża, niegroźna, bardzo pożyteczna i rzadka


Coraz większą popularnością cieszą się kursy zbierania ziół i wszelkie porady jak przygotowywać z nich olejki, maści, mikstury i nalewki. Również lekarze coraz częściej sięgają po różnego rodzaju zioła naturalne oraz preparaty ziołowe, gdyż przeprowadzone badania potwierdziły ich skuteczność. A w czerwcu właśnie rozpoczyna się sezon na zbieranie ziół. Jakie zioła możemy już zbierać i o czym powinniśmy pamiętać?


Posłuchaj

4:04
Ziołolecznictwo powraca (Pora na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Prawdziwy sezon ziołowy dopiero zaczyna. I wszystkie te roślinki – po łacinie labiatae – macierzanki, tymianki, melisa, oregano już są piękne, świeże i liścia ma dużo – potwierdza zielarka Maria Nitychoruk z Darła w powiecie bialskim. – Ale jeszcze ich nie ścinamy, tylko w momencie, kiedy zaczynają powstawać pączki, tuż przed kwitnieniem. Właśnie w tych listkach, wierzchołkach gromadzi się najwięcej lotnych olejków i ciał czynnych, wspomagających zdrowie. Mają też walory smakowe i zapachowe – tłumaczy.

– Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej lekarzy zaczyna się interesować ziołami. Bo jest mnóstwo wyników badań naukowych, które potwierdzają, że rośliny lecznicze można wdrożyć do leczenia różnych chorób – mówi Zbigniew Nowak, autor książek o ziołolecznictwie. – Jest np. bardzo dużo badań potwierdzających przeciwnowotworowe działanie mniszka lekarskiego. To lek za darmo, który rośnie na łąkach – wskazuje.

– Zioła działają bardzo wszechstronnie, holistycznie, szczególnie w profilaktyce – dodaje Barbara Chwesiuk, prezes firmy zarządzającej pałacem Cieleśnica, gdzie powstał ogród ziołowy. – To bardzo ważne, by promować tę wiedzę, która przez lata była zaniedbywana – dodaje.

Las bliżej nas – Zioła z lasu/YouTube Lasy Państwowe


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Tymicka
Data emisji: 05.06.2021
Godziny emisji: 06.13

pr

Polecane