Zakręceni. Na karuzeli życia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zakręceni. Na karuzeli życia
Dobra muzyka i ciekawe tematy - jak co tydzień będziemy zarażać pozytywną energiąFoto: Pixabay (Domena publiczna)

"Zakręcenie" niejedno ma imię. Jesteśmy "zakręceni", bo wciąż nam się spieszy i nie mamy czasu. Czasami dlatego, że omotała nas jakaś idea lub pomysł i nie potrafimy wyzwolić się z jej władzy. Bywa też tak, że ktoś lub coś wpadnie nam w oko lub w serce i cały świat nagle zaczyna wirować. Do zajęcia miejsca na muzycznej karuzeli zaprosiła Monika Makowska. 

– Bywa, że powody "zakręcenia" mogą być czysto fizyczne: w tańcu, na karuzeli, przy spontanicznym przytuleniu i uniesieniu kogoś ukochanego (choćby dziecka) oraz zrobieniu z nim kilku obrotów wokół własnej osi –  usłyszeliśmy w programie "Francuski łącznik". 

Posłuchaj

51:15
Kręci mi się w głowie! (Francuski Łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jacques Brel

Audycję otworzył Jacques Brel, belgijski bard, kompozytor, piosenkarz i aktor. W wieku 23 lat wyjechał do Paryża, gdzie występował w kabaretach i komponował. Śpiewał głównie po francusku i flamandzku, przez co uznawany jest za jednego z najlepszych piosenkarzy kręgu kultury francuskiej. Szczyt jego kariery przypadł na lata sześćdziesiąte, gdy odwiedzał kraje za żelazną kurtyną, w tym Związek Radziecki i Polskę.

Jacques Brel - La valse à mille temps / Jacques Brel

– Jacques Brel przywołał czasy swoich dziadków i kina niemego. To był początek XX wieku, jeszcze przed I wojną światową, choć już coś wisiało w powietrzu. Eleganckie towarzystwo w Brukseli udawało się na place, gdzie stały karuzele i kręciły się w rytm muzyczki. Gdy karuzela zatrzymywała się, pamięć nadal chciała się kręcić i wirować – mówiła Monika Małkowska. 

Jacques Brel - Vesoul / Jacques Brel

Wolfgang Amadeusz Mozart

– "Rondo Alla Turca" znane jako "Marsz turecki", to III część XI Sonaty fortepianowej Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór powstał około 1783 roku. Każdy, nawet jeśli słyszy go po raz pierwszy, odnosi wrażenie, że kompozytora cos zakręciło, jakby wpadł w wir melodii, która go kręci i od której nie może się uwolnić. Nie bez przyczyny ten rodzaj utworów nosi nazwę ronda. Kręcimy się dookoła tematu, jak na karuzeli – wyjaśniła prowadząca audycję "Francuski łącznik".

Rondo Alla Turca - Mozart / AllClassicalMusic

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 05.06.2021
Godzina emisji: 15.06


Polecane