Leśne biwakowanie na nowych zasadach
2021-06-04, 14:06 | aktualizacja 2021-06-04, 18:06
Od 1 maja w lasach państwowych ruszył program "Zanocuj w lesie". Może skorzystać z niego każdy, kto chce spędzić noc "na dziko". Zanim jednak wyruszymy z plecakiem i namiotem w leśne ostępy, warto poznać zasady, na jakich możemy wybrać się na biwak do lasu, gdzie i jak długo możemy obozować.
Trwa długi czerwcowy weekend, wkrótce zaczynają się wakacje. To doskonała okazja, aby wybrać się na wycieczkę do lasu. Ruch na świeżym powietrzu w takich "okolicznościach przyrody" to najlepszy sposób na dotlenienie organizmu. A spędzenie tam nocy lub nawet kilku, może okazać się fantastyczna przygodą i wstępem do coraz modniejszego także w Polsce bushcraftu.
Posłuchaj
– W 425 nadleśnictwach w całej Polsce zostały wyznaczone obszary – zazwyczaj ok. 1500 ha w jednym lub kilku kawałkach – z których można korzystać właściwie bez ograniczeń – mówi Maciej Pawłowski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. – Jeśli jednak planujemy zostać w danym miejscu dłużej niż dwie noce, lub nasz grupa liczy więcej niż 9 osób, mamy obowiązek zgłosić pobyt w danym nadleśnictwie – zastrzega.
Warto pamiętać, że te wyznaczone przez nadleśnictwa tereny nie są przygotowane do uprawiania turystyki. Owszem, w niektórych znajdują się przygotowane miejsca biwakowe, jednak nie we wszystkich. Dlatego przed każdą wyprawą warto wejść na stronę danego nadleśnictwa: w zakładce "Zanocuj w lesie" są informacje o terenie, regulamin korzystania, ewentualne lokalizacje miejsc rozpalania ognia.
– Ten sezon jest dla nas trochę lepszy, gdyż chłodna i obfitująca w opady wiosna sprawiła, że wilgoci w lesie jest więcej niż przed rokiem. Pożarów mamy mniej, ale cały czas musimy być ostrożni – wyjaśnia Trójkowy gość.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 04.06.2021
Godzina emisji: 14.33
pr