Procesje Bożego Ciała dawniej i dziś. Jak się zmieniały?
Procesje odbywają się w dużych miastach, ale wyjątkowy klimat mają uroczystości we wsiach i niewielkich miejscowościach. Jednym z miejsc słynących z wyjątkowych obchodów Bożego Ciała są Dziekanowice koło Gniezna, gdzie z sukcesami przypominano dawne ludowe procesje.
Procesja Bożego Ciała w Łapszach Wyżnych
Foto: PAP/Grzegorz Momot
Jak przyznaje proboszcz parafii ksiądz Stanisław Kozik, uczestnicy procesji przyjeżdżają do Dziekanowic także z odległych zakątków kraju. – Kiedyś była to uroczystość w strojach ludowych z różnych regionów Polski. Próbujemy pobudzić od nowa tę piękną tradycję, pielęgnować ją, rozwijać – dodaje. Część trasy procesji poprowadzona jest na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Co jest to jeden z elementów przyciągających mieszkańców dużych miast. Jak zaznaczają, uczestnictwo w tej procesji jest szczególnym doświadczeniem, do którego tęsknią.
Ze świętem Bożego Ciała i procesjami nierozerwalnie związane są monstrancje. Ich bogaty zbiór można podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. – Znajdujemy się przed monstrancją arcybiskupa Stablewskiego. Waży ona około 20 kilogramów. Powstała pod koniec XIX wieku i należała wówczas do największych na świecie – opowiada rozmówczyni Rafała Muniaka. Najstarsza z prezentowanych monstrancji barokowych powstała w XVII wieku w Poznaniu. Ozdobiona jest diamentami i rubinami. W muzeum znajduje się także ta, której używał kardynał Stefan Wyszyński, jest ona wykonana ze zwykłego metalu z dodatkiem bursztynu.

Mistyczne objawienia
Obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, bo tak brzmi pełna nazwa Bożego Ciała, zawdzięczamy dwóm wydarzeniom mającym miejsce w XIII wieku. Pierwsze z nich dotyczy pewnej młodej zakonnicy, dziś nazywanej Julianną z Liège. – Miała ona mistyczne wizje, w których Pan Jezus domagał się ustanowienia szczególnej czci dla eucharystii. Julianna z ta myślą zwróciła się do tamtejszego biskupa i święto udało się wprowadzić – wyjaśniał w "Trójce przed południem" ks. prof. dr hab. Witold Kawecki, duchowny oraz profesor nauk teologicznych Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 03.06.2021
Godzina emisji: 11.20
gs