Ile trzeba spać?
2021-06-03, 12:06 | aktualizacja 2021-06-03, 16:06
Osiem, siedem, a może wystarczy tylko sześć godzin? Jaka pora na rozpoczęcie dnia jest lepsza: wczesny świt czy późny poranek? Okazuje się, że ci, którzy lubią i mogą wcześnie wstawać, wiele na tym zyskują.
Międzynarodowa grupa psychiatrów przeprowadziła badanie obejmujące ponad osiemset tysięcy osób. Ci, którzy wstawali już o godzinę wcześniej, mogą zmniejszyć zagrożenie depresją i złym samopoczuciem nawet o 23 procent. A to wszystko dzięki odpowiedniej ekspozycji na światło.
Posłuchaj
– Pora zasypiania i budzenia się jest ściśle związana z naszą genetyką – mówi dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, który wyjaśnia również, czy możemy choć trochę przesunąć godziny, w jakich funkcjonuje nasz organizm. – Możemy sobie postanowić, że wstaniemy o szóstej, ale jeśli normalnie śpimy do ósmej, to nasz mózg dopiero o tej godzinie się obudzi – dodaje.
Jak podkreśla dr Wojciech Pawlak, "nasze funkcjonowanie mocno zaburzył rozwój cywilizacyjny". – Diametralnie zmieniliśmy naszą aktywność, wcześniej trzeba było korzystać ze snu, kiedy było ciemno, a korzystać z dnia, gdy robiło się jasno – zaznacza psychiatra.
Jak zgodnie podkreślają eksperci, tego zjawiska nie można bagatelizować, tym bardziej, że śpimy coraz mniej i coraz gorzej, a na problemy ze snem skarży się już co drugi Polak.
Sen - czym jest i jaką pełni rolę? - Sławomir Prusakowski (audio) / Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 03.06.2021
Godzina emisji: 12.19