Nieprzeciętne i wybitnie uzdolnione dzieci. Jak wychować geniusza?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nieprzeciętne i wybitnie uzdolnione dzieci. Jak wychować geniusza?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Ponadinteligentni ludzie stanowią około dwóch procent populacji. Wśród nich nie brakuje bystrych przedszkolaków oraz uczniów pierwszych klas podstawówek. Ilu potencjalnych geniuszy zasiada w szkolnych ławkach? Jak wspierać ich potencjał? 

Najmłodszą członkinią międzynarodowego stowarzyszenia najinteligentniejszych jednostek na świecie została dwulatka ze Stanów Zjednoczonych. Jak mówi jej mama, dziewczynka uczy się obecnie pierwiastków. – To niesamowite. Ani ja, ani mąż nie należymy do organizacji. Dziecko nas już przerosło. Umie tabliczkę mnożenia do stu, potrafi rozpoznać wszystkie stany, poza tym płynnie mówi. Nie rezygnuje jednak z przyjemności, jakimi są zabawa i oglądanie bajek. Zna wszystkie słowa piosenek, ale też przede wszystkim jest dzieckiem. Jak wszystkie dwulatki bawi się, głośno krzyczy i domaga się jedzenia – mówiła mama dziewczynki. 

Posłuchaj

4:20
Młodzi geniusze. Jak rozpoznać ponadinteligentne dziecko? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najmłodszy polski student 

Polskim geniuszem niepowiązanym ze stowarzyszeniem jest Kamil Wroński z Lublina. Chłopiec nazywany ponadprzeciętnym dzieckiem, w wieku zaledwie dziewięciu lat rozpoczął studia na kierunku mechatronika.

– Syn od początku różnił się od innych. Szybko nauczył się mówić i równie szybko przyswajał wiedzę. Panie w przedszkolu apelowały, byśmy wysłali go wcześniej do szkoły. Poszliśmy więc do poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie dostaliśmy dokumenty, z których wynikało, że trzeba dziecko wysłać na studia – mówił tata Kamila. Chłopiec od czterech lat realizuje indywidualny tryb nauczania. – Dobrze dogaduję się z profesorami, przychodzi mi to wszystko dość łatwo. Podczas zajęć ze studentami większość prosiła mnie o pomoc. Od kilku lat planuję budowę samochodu elektrycznego, w tej chwili pracuję nad napędem – mówił nastolatek. 

Klub Mensa - dwulatka z USA oraz gwiazdy ekranu wśród geniuszy! / Dla Ciekawskich WOW

Tłamszenie geniuszy 

– Wraz z wiekiem w społeczeństwie zmniejsza się liczba geniuszy. Wśród przedszkolaków tych wybitnie uzdolnionych mamy aż 98 procent. W grupie dzieci kończących dziesięć lat jedynie 32 procent. W grupie dorosłych, to zaledwie 2 procent. Pojawia się więc pytanie, czy zdolności zabija system, czy zwyczajnie nie potrafimy wyłuskać tych umiejętności - tłumaczyła Małgorzata Skweres-Kuchta z Akademii Dla Dzieci.

Inside The Mind Of Jaxon Cota An 11-Year-Old Kid Genius | NBC Nightly News / NBC News

Jak pomóc zdolnemu dziecku?

 Dzieci wybitnie zdolne często sprawiają trudności nauczycielom i są przez to wręcz tłamszone. Co więcej, jeżeli dziecko jest zdolne, wymaga się od niego, by było świetne ze wszystkich przedmiotów. W związku z czym, nie ma ono czasu na rozwijanie indywidualnych zainteresowań. Jako rodzice nie powinniśmy uśredniać i oczekiwać od dziecka, że będzie doskonałe w każdej dziedzinie. Rozwój powinien być wszechstronny. Nie tylko ten fizyczny, ale też emocjonalny. Dobrze, by dziecko czasami się nudziło lub miało czas wyjść z rówieśnikami na podwórko  zalecała Ewa Mrówka z Uniwersytetu Młodych. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 01.06.2021
Godzina emisji: 12.47

zch

  

Polecane