Pszczoła fioletowa powróciła! Jest duża, niegroźna, bardzo pożyteczna i rzadka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pszczoła fioletowa powróciła! Jest duża, niegroźna, bardzo pożyteczna i rzadka
zdj. ilustracyjneFoto: Joao Clerigo/Shutterstock

Tak naprawdę nazywa się zadrzechnia fioletowa i należy do rodziny pszczołowatych. Jest dość duża i, jak sama nazwa wskazuje, fioletowa. To owad samotny, nietworzący dużych grup czy rojów i całkowicie niegroźny dla ludzi. Po blisko 100 latach nieobecności znowu pojawiła się na terenie Polski.


pszczoła pszczoły ule 1200.jpg
Kłopoty pszczół i pszczelarzy

Już na początku wieku XX była na terenie naszego kraju owadem bardzo rzadko spotykanym. Ponieważ ostatni raz widziano ją w roku 1935, na początku naszego stulecia pszczołę fioletową uznano za gatunek wymarły w Polsce. Jednak minęło kilkanaście lat, warunki się zmieniły i zadrzechnia fioletowa powróciła!


Posłuchaj

2:32
Zdrzechnia fioletowa: największa pszczoła w Polsce powróciła! (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Jest pszczołą dużą, mającą do 3 cm długości, o krępej budowie, czarnym ciele i pięknych, fioletowo-niebieskich, mieniących się w słońcu, skrzydłach – opisuje naszą latającą bohaterkę prof. Anna Stacherska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Zmiana klimatu, która ostatnio nastąpiła, sprzyja powrotowi tego owada na nasze tereny – tłumaczy.

– Przyroda w Polsce staje się bardziej przyjazna dla tych pszczół – potwierdza dziennikarz Radosław Brzóska, dziennikarz naukowy. – One nie żyją w ulach: aby założyć gniazda, muszą mieć odpowiednie warunki. To są najczęściej spróchniałe drzewa, w których wygryzają korytarze i tworzą komórki, gdzie składają jaja – wyjaśnia.

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) w ogródku Tadeusza Trubaja/YouTube PortalPszczelarski.pl


Ocieplenie klimatu mogło przyczynić się do zwiększenia liczby takich uschniętych drzew, a więc potencjalnych miejsc zakładania gniazd przez pszczołę fioletową. Zmieniły się także rośliny, na których widuje się zadrzechnię: w naszym rejonie najczęściej to jest kłosowiec pomarszczony, groszek zielony, robinia akacjowa oraz żmijowiec zwyczajny.

– Podchodzić do nich należy z należytym respektem, tak, jak do wszystkich owadów, które wykonują mnóstwo bardzo pożytecznej pracy – wskazuje Marcin Sikora ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek. – Są absolutnie niegroźne. Im naprawdę nie zależy na tym, aby zrobić nam krzywdę: im zależy na tym, aby wykonać swoją pracę – dodaje.


Zadrzechnia fioletowa czyli czarna pszczoła w Polsce/YouTube Fundacja Kochajmy Pszczoły


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Wroński
Data emisji: 29.05.2021
Godzina emisji: 06.25

pr

Polecane