Komary. Jak uniknąć ukąszeń?
2021-05-28, 07:05 | aktualizacja 2021-05-28, 11:05
Dlaczego komary nas tak lubią? – Bo jesteśmy – śmieje się prof. Piotr Tryjanowski, zoolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Mamy ciepłe, odsłonięte ciało, no i białko w przyrodzie nie może się marnować, komary muszą się pożywić i przekazać geny – dodaje.
Koniec maja i początek czerwca to tradycyjnie czas, w którym pojawiają się pierwsze komary. Na jakiej zasadzie komary wybierają swoje "ofiary"? – Najprawdopodobniej nie zależy to od grupy krwi, aczkolwiek badania trwają. Mówi się o różnicach w poziomie witaminy D, temperatury skóry czy owłosienia na rękach, ale tak naprawdę to bardzo indywidualne, ogólnego wzorca brakuje – podkreśla zoolog.
Posłuchaj
Czy jedzenie ma wpływ na ukąszenia komarów? – To głównie sfera mitów, choć są substancje, na przykład mięta czy melisa, które ponoć powodują, że komary gryzą nas mniej. Anglicy, jeżdżąc w tropiki, przez lata twierdzili, że skuteczny jest gin z tonikiem, ale po latach okazało się, że chodzi tu o reakcję behawioralną: jedząc lub pijąc niektóre rzeczy, wcześniej chodzimy spać. A bezpieczny pokój w tropikach, czyli taki, w którym jest moskitiera, to najlepszy sposób, żeby nie zostać pogryzionym przez komary – dodaje rozmówca Witolda Lazara.
Co się dzieje, gdy ugryzie cię komar? / Jasna Strona
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 28.05.2021
Godziny emisji: 07.17
mk