Drugi dzień egzaminu ósmoklasisty: matematyka
2021-05-26, 17:05 | aktualizacja 2021-05-26, 20:05
W środę, 26 maja, ósmoklasiści pisali drugi egzamin, czyli matematykę. Na rozwiązanie zadań otwartych i zamkniętych uczniowie mieli 100 minut. Stres dla wszystkich był ogromny: to przecież pierwszy tak poważny egzamin, który zdają. Co więcej, od jego wyniku zależy, do jakiej szkoły średniej dostaną się uczniowie. Czy owiana złą sławą "królowa nauk" sprawiła im trudności? Jakie były zadania?
Opinie uczestników, które po zakończeniu zbierała dziennikarka Trójki, były skrajnie zróżnicowane: od stwierdzeń, że zadania były bardzo trudne, po zaskoczenie i niedowierzanie, że egzamin poszedł tak łatwo.
Posłuchaj
– Były pierwiastki, potęgi, był Pitagoras, bryły, wzory na prędkość – wylicza jeden ze zdających. – Zadanie o karmie dla psa było ciężkie. I jeszcze figury przestrzenne były trudne – dodaje drugi.
– Dziwne zadania, nie spodziewałam się, że będą takie. Zadania otwarte były dziwne: w zadaniu z odległością dziwne wyniki powychodziły. Nie wiem, co to będzie – zastanawia się jedna z ósmoklasistek. – Największy problem miałam z ostatnim pytaniem: trzeba było wyliczyć wysokość trójkąta – dodaje inna.
Jednak byli też tacy, którzy uważali, że poszło im znakomicie: – Mega proste i pewnie będzie 100 procent - ósmoklasista jest pewien swoich rozwiązań. – Ten egzamin był o wiele prostszy, za prosty... To podejrzane – nie dowierza jego kolega. – Na sprawdzianach są podchwytliwe rzeczy, a tutaj wszystko np. ładnie się zaokrąglało. Albo będzie bardzo dobrze, albo obleję na całej linii – potwierdza kolejny.
W czwartek ostatni dzień egzaminu ósmoklasisty: sprawdzian pisemny z języka obcego. Aby ukończyć szkołę podstawową, należy zaliczyć wszystkie trzy części egzaminu, a więc język polski, matematykę i wspomniany już język obcy.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Szymczakowska
Data emisji: 26.05.2021
Godzina emisji: 17.22
pr