"Nie możemy narazić Polaków na niebezpieczeństwo energetyczne". Sellin o decyzji TSUE ws. kopalni Turów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Ta decyzja to próba nadmiernego przyspieszania transformacji energetycznej, a ona musi być przeprowadzona roztropnie i bezpiecznie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (PiS). Gośćmi audycji byli także: Krzysztof Gawkowski (Lewica), Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska) i Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego).

W piątek Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy. W Trybunale toczy się postępowanie przeciwko Polsce z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni Turów została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Strona czeska wskazuje także, że kopalnia negatywnie wpływa na poziom lustra wód podziemnych na terytorium ich kraju.

premier_pap_21521461_1200.jpg
"Nie podejmiemy działań godzących w bezpieczeństwo energetyczne". Premier o decyzji TSUE ws. kopalni Turów


Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że "w żaden sposób nie można zgodzić się z oświadczeniem premiera, że Polska jest zaskoczona". Podkreśliła, że spór z Czechami toczy się od dawna. – Takie bilateralne spory przed TSUE zdarzają się niezwykle rzadko. Ubolewam, że polski rząd jest znowu uwikłany w kolejny problem w UE – powiedziała na antenie radiowej Trójki.

Posłuchaj

51:45
Izabela Leszczyna, Jarosław Sellin, Krzysztof Gawkowski i Paweł Soloch o decyzji TSUE ws. kopalni Turów (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Będziemy się sprzeciwiać decyzji TSUE - zadeklarował Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości. Zaznaczył, że decyzja Trybunału to "próba nadmiernego przyspieszania transformacji energetycznej". – Ona musi być przeprowadzona roztropnie i bezpiecznie – dodał.

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski stwierdził, że podobną sytuację rząd mógł przewidywać już od dawna. – Jeżeli przez ostatnie 6 lat rząd PiS opierał politykę energetyczną na węglu, to mamy dziś takie, a nie inne problemy. Do rządu nie chce dotrzeć, że europejska polityka energetyczna się zmienia – skomentował parlamentarzysta.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wyjaśnił natomiast, co zamknięcie kopalni Turów oznacza dla milionów Polaków. – Będą dotknięci nagłym spadkiem energii, brakiem prądu – zaznaczył.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Krzysztof Gawkowski (Lewica, Wiosna), Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska), Jarosław Sellin (PiS), Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego)
Data emisji: 22.05.2021
Godzina emisji: 09.08

kp/kr

Polecane