Miłośnicy poezji zmierzają do Wrocławia. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miłośnicy poezji zmierzają do Wrocławia. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
WrocławFoto: Shutterstock

We Wrocławiu rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Tegoroczne spotkanie miłośników i czytelników literatury odbywa się w stulecie urodzin dwóch poetów: Tadeusza Różewicza i Tymoteusza Karpowicza. Z czym wiąże się wydarzenie, w programie "Trójka przed południem" opowiadała Katarzyna Janusik, szefowa działu programowego festiwalu. 

Już po raz szósty miłośnicy poezji spotkają się we Wrocławiu. Festiwal Silesius to jedno z najważniejszych poetyckich wydarzeń w kraju. W ramach festiwalu śledzić będzie można spotkania poświęcone współczesnej poezji polskiej oraz liczne debaty.

Posłuchaj

6:33
Czym zaskoczy nas 6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
+
Dodaj do playlisty
+

 

Festiwal poezji 

– Organizacja festiwalu w czasach pandemii jest dość trudna. Mamy już rok doświadczenia w elastycznym planowaniu i otwartości na zmiany. Zdarza się, że niestety ktoś odwołuje przyjazd. Na szczęście większość gości udało nam się zaprosić do Wrocławia – mówiła Katarzyna Janusik, szef zespołu programowego festiwalu. Chętnych zapraszamy do ogródka, gdzie rozstawiony będzie wielki ekran, na którym niemalże na żywo będzie można uczestniczyć w wydarzeniach programowych. Od dłuższego czasu wszystkie spotkania transmitujemy online. W przypadku festiwalu poetyckiego ma to wiele plusów. Głównie dlatego, że poszerza nam się publiczność. W wydarzeniach bez trudu mogą uczestniczyć osoby z dowolnego miejsca na świecie – zauważyła. 

Poezja

– Poezja wciąż postrzegana jest jako trudniejszy, bardziej wymagający rodzaj literatury. To, co spotkało nas w ostatnim roku, czyli okres separacji i refleksji, sprzyja lekturze poezji. Trudno jest powiedzieć, jak bardzo odbije się to na utworach literackich. Widzimy natomiast, że zainteresowanie naszym festiwalem jest duże. Mamy nadzieję, że Polacy chętniej będą sięgać po tego typu dzieła – podkreśliła Katarzyna Janusik. 

Silesius 2020 w pigułce / Wrocławski Dom Literatury

Nagroda Silesius

W ramach festiwalu, już po raz czternasty, przyznana zostanie Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius. – Warto podkreślić, że jej pierwszym laureatem w kategorii "Całokształt pracy twórczej" był właśnie Tadeusz Różewicz. We wtorek poznamy nominowanych w kategorii "Debiut" oraz "Książka roku", jak również laureatkę lub laureata nagrody za "Całokształt pracy twórczej" roku 2020 – zapowiedziała.

Turniej Jednego Wiersza

– Zapraszamy również na Turniej Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka. Cały czas czekamy jeszcze na zgłoszenia chętnych. Nasze jury wybierze najlepsze wiersze nadesłane przez początkujących poetów. Adresujemy to wydarzenie głównie do osób młodych, które rozpoczynają swoją przygodę z poezją. Otrzymujemy najróżniejsze teksty. Zainteresowanych zapraszam na transmisję wydarzenia, podczas której będą mogli przekonać się, czym obecnie żyje świat wierszy – zachęcała Katarzyna Janusik. 

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius trwa od 17 do 23 maja.

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Data emisji: 17.05.2021 
Godziny emisji: 10.26, 10.35

zch

Polecane