W Polsce powstanie biodegradowalne tworzywo sztuczne z… ziemniaków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W Polsce powstanie biodegradowalne tworzywo sztuczne z… ziemniaków
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Sea Wave

W Tarnowie będzie produkowana skrobia termoplastyczna, czyli całkowicie biodegradowalne tworzywo sztuczne z ziemniaków, a konkretnie – z mąki ziemniaczanej. Przy dalszej przeróbce mogą z niej powstawać np. opakowania jednorazowe, sztućce, folie czy doniczki, które rozłożą się po około pół roku. 

odnawialne źródła energii wiatraki Shutterstock 1200.jpg
Energia pozyskiwana z natury to szansa dla klimatu

Genialne w swojej prostocie

Twórcom tego ekologicznego surowca realizacja projektu od pomysłu do uzyskania gotowego produktu zajęła ponad rok. Pilotażowa instalacja do wytwarzania skrobi termoplastycznej została właśnie uruchomiona w tarnowskim Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty S.A.

– Zwykła mąka ziemniaczana, którą stosujemy w kuchni, jest przerabiana na polimer biodegradowalny. Naszym celem było opracowanie takiego tworzywa, które będzie tanie i jak najmniej przetworzone. To istotne, żeby nie było chemicznych ingerencji. Nasz produkt wymaga właściwie tylko obróbki termicznej – wyjaśnia kierownik projektu Magdalena Pantoł.


Posłuchaj

3:38
Biodegradowalne tworzywo na bazie mąki ziemniaczanej. Czy pewnego dnia zastąpi nam plastik? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Odpowiedź na dyrektywę PE

Tu nasuwa się pytanie o możliwość zrobienia takiego tworzywa samodzielnie w domu. Prezes przedsiębiorstwa Tomasz Hinc zdecydowania zaprzecza, przy czym podkreśla, że skrobia termoplastyczna jest odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z czerwca 2019 roku, mającą na celu zmniejszenie wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. – Opakowania jednorazowe, które nie powstają naturalnie, zostaną wykluczone z obrotu. Oznacza to, że wzrośnie zapotrzebowanie na materiały spełniające normy ekologiczne – dodaje.

Z ziemi do drukarek 3D

Skrobia termoplastyczna, która zaczynają produkować tarnowskie Azoty, to tylko półprodukt w postaci granulatu, z którego mogą powstać opakowania jednorazowe, sztućce, kubki, folie i doniczki, które po upływie kilku miesięcy rozpuszczą się w ziemi. Grupa Azoty obecnie pracuje nad wykorzystaniem skrobi w druku 3D. 

Pożyczamy świat od naszych dzieci/Grupa Azoty

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Bartłomiej Maziarz
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 13.32

kr

Polecane