Panele zintegrowane i emulsja fotowoltaiczna. Świetlana przyszłość fotowoltaiki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Panele zintegrowane i emulsja fotowoltaiczna. Świetlana przyszłość fotowoltaiki
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Tsetso Photo

Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej w ubiegłym roku dzięki fotowoltaice przybyło nam 2,5 gigawata mocy, co oznacza, że cała branża fotowoltaiczna wygenerowała inwestycje rzędu 10 mld złotych. Tę formę pozyskiwania energii elektrycznej czeka jeszcze bardziej świetlana przyszłość, a to za sprawą tzw. paneli zintegrowanych oraz emulsji fotowoltaicznej.

Sebastian Jakubowski (fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska) 1200.jpg
Gdzie strażak nie może, tam pośle… robota. Wynalazek studenta Politechniki Rzeszowskiej

Dwa w jednym

Panele słoneczne na dachach polskich domów od wielu lat nie budzą już zdziwienia. Raport przygotowany przez Urząd Regulacji Energetyki pokazuje ponad trzykrotny (w stosunku do 2019 roku) wzrost wolumenu energii elektrycznej wprowadzonej do sieci z mikroinstalacji. Blisko 98,5 proc. tej energii zostało wyprodukowane przez domowników za pomocą instalacji fotowoltaicznych.

Być może tradycyjne panele słoneczne wkrótce zostaną zastąpione przez panele zintegrowane, czyli, w dużym uproszczeniu, takie, w których panele i dach stanowią jedność. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku budowy nowych domów. – Powoduje to, że nie trzeba najpierw budować dachu, by położyć na nim panele fotowoltaiczne. Używamy mniej materiałów, zostawiamy mniejszy ślad węglowy, a to są też mniejsze koszty – wyjaśnia Lech Kaniuk, pracownik jednej z firm kładących panele zintegrowane.


Posłuchaj

3:29
Panele zintegrowane i emulsje fotowoltaiczne – nowe sposoby pozyskiwania energii słonecznej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

To nie jest science fiction

Pozyskiwanie energii słonecznej z poziomu orbity? Magazynowanie energii z piorunów? Jak mówi Kamil Wyszkowski szef polskiego oddziału United Nations Global Compact, to nie jest wymysł rodem z filmu science fiction. Pierwsze z wymienionych rozwiązań jest już testowane przez chińskich naukowców. – A w przyszłości może być jeszcze lepiej. Jeżeli tego typu rewolucyjne technologie z przyszłości zostaną opracowane, nagle okaże się, że to, co dziś nazywamy rewolucją, będzie elementem przejściowym – mówi ekspert.

Elementem tej rewolucji może zostać odkrycie Olgi Malinkiewicz i jej metoda produkcji drukowanych ogniw słonecznych na bazie grupy minerałów nazywanych perowskitami. Jak tłumaczy Kamil Wyszkowski, metoda uczonej daje możliwość pokrywania nieregularnych powierzchni emulsją fotowoltaiczną. – Można wyobrazić sobie, że tego typu emulsją będą pokryte szyby, elewacje budynków, karoserie samochodów i chodnik – opisuje. 

Wadą tego rozwiązania jest niska trwałość nakładanej emulsji. Jak na razie Olga Malinkiewicz za swoje dokonanie otrzymała główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21.

"Perowskity to technologia przyszłości" - relacja z Europejskiego Kongresu Gospodarczego/Columbus

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Klaudiusz Madeja
Data emisji: 06.05.2021
Godzina emisji: 13.29

kr

Polecane