Permakultura. Jak stworzyć samowystarczalny, ekologiczny ogród?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Permakultura. Jak stworzyć samowystarczalny, ekologiczny ogród?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Permakultura to gałąź ekologicznego projektowania środowiska, która pozwala tworzyć między innymi samoregulujące się, ekologiczne ogrody. Zagadnienie będzie tematem warsztatów organizowanych w ramach 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Czym się charakteryzują ogrody permakulturowe i jak je stworzyć? – w programie "Trójka do trzeciej" opowiadała Monika Podsiadła, ogrodnik i specjalista w tej dziedzinie. 

Tegoroczny Piknik Naukowy organizowany jest pod hasłem "Klimat i my". Wydarzenie stanowi okazję do zapoznania się z trendami oraz rozszerzenia wiedzy w wielu dziedzinach. 

Posłuchaj

7:28
Permakultura w ogrodzie. Co to takiego? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Permakultura

– Podczas warsztatów online będę mówić o sadzeniu, pikowaniu i własnoręcznym robieniu rozsad. Chcę zachęcić do tego, by swoje rośliny hodować od podstaw. Sadzonki, które kupujemy na bazarkach, często pochodzą z ziemi, która zawiera chemię, a więc rośliny nie są zupełnie ekologiczne – tłumaczyła Monika Podsiadła, ogrodnik i znawca zagadnienia permakultury. 

 W permakulturowym ogrodzie staramy się być samowystarczalni. Sadzonki przygotowujemy sami, podobnie jak kompost. Możemy użyć zwykłego, zrobionego z odpadków kuchennych, lub wermikompostu, czyli odpadków przerobionych przez dżdżownice kalifornijskie. To nawóz, który powstaje znacznie szybciej i ma lepsze właściwości, co znacząco wpływa na zdrowie rośliny, które na nim rosną – wyjaśniała.

Permakultura  Przekształcanie terenu pierwsze efekty / Permakultura od Zera

Rośliny bez przekopywania i podlewania

– Od ponad dwudziestu lat prowadzimy ogród, w którym nie przekopujemy ziemi. Ścielimy glebę materiałami organicznymi tak, by przyniosły one jak najwięcej korzyści. Dzięki tej metodzie ściółka trzyma wodę, gleba nie podlega erozji, a cały materiał kompostuje bezpośrednio na podłożu, na którym został położony. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nie ma potrzeby orać ani przekopywać grządek. To świetne rozwiązanie w przypadku roślin wieloletnich – dodała Monika Podsiadła. 

zdjęcie ilustracyjne

Więcej na temat ogrodów permakulturowych i nie tylko, dowiedzieć będzie się można podczas 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie odbywać będzie się stacjonarnie w weekend 7–9 maja oraz online do 15 maja 2021 roku. 

"

💦 Jak wyhodować myjkę kąpielową? 🪱 Za co powinniśmy kochać dżdżownice? Jak zmienia się życie w lasach i na mokradłach? 🌳...

Opublikowany przez Piknik Naukowy Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Monika Podsiadła, (ogrodnik, specjalista ds. permakultury)
Data emisji: 05.05.2021
Godzina emisji: 13.23


zch

Polecane