Instagram przeciw hejtowi. Aplikacja przefiltruje dla nas wiadomości z mową nienawiści

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Instagram przeciw hejtowi. Aplikacja przefiltruje dla nas wiadomości z mową nienawiści
Mowa nienawiści w sieci/grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/StunningArt

Obok natrętnych reklam najbardziej nieprzyjemnym aspektem korzystania z mediów społecznościowych jest tzw. hejt. Właściciel jednego z najpopularniejszych portali społecznościowych – Instagrama – wymyślił nowe funkcje, dzięki którym użytkownicy będą mogli uniknąć nieprzyjemnych i obraźliwych wiadomości. Zmiany mogą dotyczyć także wiadomości wysyłanych z fałszywych kont. 

Posłuchaj

3:03
Instagram zapowiedział wprowadzenie nowych zabezpieczeń. Jak działa filtrowanie obraźliwych wiadomości? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od filtracji do cenzury jeden krok

Opcję filtrowania niewłaściwych słów i emotikon sprawdził redaktor portalu Niebezpiecznik Piotr Konieczny, który przy okazji podkreślił, że funkcja ta działa już jakiegoś czasu i można znaleźć ją w ustawieniach prywatności konta. Zgodnie z zapowiedzią obraźliwe treści zostaną umieszczone w oddzielnym folderze. Decyzja odnośnie tego, czy w nim zostaną, należy do nas. 

Czy narzędzie zaproponowane przez właściciela Instagrama jest skuteczne? – Nadal zdarzają się sytuacje, w których ktoś czuje się mniej lub bardziej prześladowany w prywatnych wiadomościach. Oczywiście warto spróbować, jednak warto też zdawać sobie sprawę z tego, że filtracja treści to bardzo trudny temat. Od tego tematu jest blisko do tematu bardziej mrocznego, czyli cenzury – ostrzega ekspert.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock/myboys.me Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/myboys.me

Dwie liczby

Stalking i hejt nie są nowymi zjawiskami. Jak wskazuje Maciej Kawecki z Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, rok 2020 w świecie wirtualnym można sprowadzić do dwóch liczb – 5 i 8. – Co piąta śmierć nastolatka była śmiercią samobójczą. Przyczyny ogromnej części z nich miały swoje źródło w Internecie i mowie nienawiści. Najmłodszą ofiarą takiego samobójstwa był ośmiolatek – informuje badacz.

Instagram zapowiedział, że nowa opcja zabezpieczająca użytkowników będzie dostępna w ciągu kilku najbliższych tygodni. 

''Mowa nienawiści'' - prof. Teresa Gardocka/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Krawczyk
Data emisji: 26.04.2021
Godzina emisji: 12.47

kr

Polecane